Cihangir İslam: O anneden özür diliyorum

Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam, Agit İpek’in cenazesinin ailesine kargoyla gönderilmesine tepki gösterdi

Cihangir İslam: O anneden özür diliyorum

İnfaz yasa teklifinin görüşmelerinin devam ettiği Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam, 3 yıl önce Dersim'de çıkan bir çatışmada hayatını kaybeden Agit İpek’in cenazesinin ailesine kargo ile gönderilmesine tepki gösterdi.

İslam, cenazenin Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde gönderilmesi gerektiğini belirterek, “Sizler cenazeye saygı duyan insanlarsınız. Artık ölen bir insanın bu ülkede mahkemelerle, Anayasa mahkemesiyle, İnsan Hakları Mahkemesiyle, bu dünyadaki bütün hukuk sistemleriyle bağlantısı kesilmiştir. O insan hakkındaki davalarda düşmüştür. Artık o en yüce mahkemeye havale edilmiştir. Ben bu anneden, bir insan, bir hekim ve bir vekil olarak özür diliyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?

Dersim'de bir çatışmada yaşamını yitiren Agit İpek'in cenazesi, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Diyarbakır'a kargo yoluyla gönderildi.

Dersim'de merkeze bağlı Xelasor tepesinde 23 Mayıs 2017 yılında yaşamını yitiren HPG’li Agit İpek'in cenazesi ailenin tüm girişimlerine rağmen teslim edilmedi.

Aileye cenazenin olmadığı söylenirken Mayıs 2019’da aile aranarak İpek’i cenazesinin bulunduğu bilgisi verildi. Bunun üzerine İpek ailesi kente giderek DNA testi için kan örneği verdi. Yapılan DNA testi sonucu cenazenin İpek’e ait olduğu tespit edildi.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı da İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) kendilerine gönderilen cenazeyi PTT’ye vererek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

2 Mart’ta Dersim’de PTT’ye verilen cenaze, bugün Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde oturan İpek ailesi, Diyarbakır Adliyesi’ne çağrılarak teslim edildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER