Çiçek'ten CHP'ye: Soruşturma önergedeki o tapeler çıkarılsın!

Soruşturma önergesinde Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine ilişkin tapeler yer alıyor

Çiçek'ten CHP'ye: Soruşturma önergedeki o tapeler çıkarılsın!

Meclis Başkanı Çiçek CHP’nin Başbakan hakkında verdiği soruşturma önergesinde Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine ilişkin tapelerin çıkarılmasını istedi. CHP ise geri adım atmadı.

El cezire Türk'te yer alan habere göre, meclis bürokratları CHP grubuna Meclis Başkanı Çiçek’in önergeden, internette yayınlanan ses kayıtlarının içeriğinin çıkarılması yönündeki görüşünü iletti. Ancak CHP grup başkanvekilleri, Meclis Başkanı’ndan gelen bu mesaja olumlu yanıt vermedi. CHP Meclis Başkanlığı’na “Başbakan hakkında verilen soruşturma önergesi anayasa ve içtüzüğe uygun” görüşünü iletti.

CHP'den gelen olumsuz yanıtın ardından Meclis Başkanlığı'nın soruşturma önergesini ile ilgili kararı bekleniyor. TBMM İçtüzüğü'ne göre Meclis Başkanlığı'na verilen önergeler "gelen kâğıtlar" listesine alınıyor ve Genel Kurul'da okunuyor. Okunan önergenin bir örneği, Başkanlıkça hakkında soruşturma açılması istenen başbakan veya bakana gönderiliyor.Soruşturma önergesinin verildiği tarihten itibaren bir ay içinde görüşülmesi gerekiyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Çiçek’in önergeyi işleme koyması gerektiğini söyledi. Altay “Keyfi bir uygulama sözkonusu olamaz, Meclis Başkanı soruşturma önergesini işleme koymazsa suç işlemiş olur. Bizim önergemiz anayasaya uygun” dedi.

CHP 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında Başbakan Erdoğan’ın “görevini kötüye kullandığı, suçu bildirmediği, yargıyı etkilemeye teşebbüs, suçluyu kayırma, haksız mal edinme, mal kaçırma” iddialarıyla Meclis soruşturması açılmasını talep etmişti.
CHP geçen hafta verdiği önergede Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilâl Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın tam metni de yer aldı. Önergede, Erdoğan'ın evdeki paraların sıfırlanması için oğluna talimat verdiği savunularak "Başbakanın oğlunun evinde bulanan paranın Başbakan’a ait olduğu, bu paranın Başbakan’ın olağan geliriyle uyumlu olmadığı, Erdoğan’ın çocuklarının yanı sıra damadında ve kardeşinde de yüklü miktarda para saklandığı" iddiasına yer verildi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2014, 21:27
YORUM EKLE