CHP'nin Cumhurbaşkanlığı planı

İttifak arayışları konuşuldu…

CHP'nin Cumhurbaşkanlığı planı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK’da, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde izlenecek yol haritası ele alındı.

Alınan bilgilere göre toplantıda olası bir ittifak halinde BDP’nin dışlanmamasına yönelik bir hava oluştu.

Toplantıda, “Doğru aday için seçim takvimi sonuna kadar kullanılmalı. Erken bir ittifak, seçmenleri ve diğer partileri kemikleştirecektir” görüşünün hakim olduğu vurgulandı.

Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan MYK’da, parti yöneticileri önceki gün TBMM’de yumruklu saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bazı parti yöneticilerinin, saldırgan Orhan Övet’in annesi Vesile Övet’in af çağrısını gündeme getirmesi üzerine Kılıçdaroğlu’nun, “Anadır, tam bir Anadolu kadını. Böyle demesi normal” dediği ancak saldırıya ilişkin kapsamlı yorum yapmadığı öğrenildi.

SANDIKLARA SAHİP ÇIKAMADIK

Toplantıda, 30 Mart yerel seçimlerine yönelik kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. Bazı parti yöneticilerinin 81 ilin sonuçlarının tek tek mercek altına alınması gerektiğini ilettiği, bu talep doğrultusunda kapsamlı bir sunum hazırlığı yapıldığı ifade edildi.

Toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun, “Sandıklara sahip çıkmakta eksik kaldık. Sandıklar birçok kentte sahipsiz kaldı. Bu bağlamda hem genel merkez hem örgütlerimiz sonraki seçimler için yeni bir çalışma modeli oturtmak zorundayız” dediği öğrenildi. Bazı kurmayların da partinin zayıf olduğu bölgelerin dışında Ankara, İstanbul ve Antalya gibi metropollerde dahi sandık tutanaklarının parti yönetimine sağlıklı şekilde ulaşmadığına işaret ettikleri ve önümüzdeki seçimler için önlem alınması gerektiğini anlattıkları belirtildi.

KÖŞK İTTİFAKI TARTIŞILDI

Toplantıda, 10 Ağustos’ta ilk turu yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yol haritası da ele alındı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu çerçevede özellikle muhalefet partileri arasında yapılması beklenen olası ittifaklara kapıyı kapatmadığı ancak ittifakların zamanlamasına ilişkin uyarıda bulunduğu belirtildi.

Kılıçdaroğlu’nun, “Seçim takvimini sonuna kadar kullanmalıyız. Ak Parti’nin nasıl hareket edeceğini görmeden atılacak bir ittifak adımı aleyhimize kullanılır. Özellikle CHP-MHP ittifakı, Ak Parti tarafından kullanılarak diğer partilerin kemikleşmesine neden olacaktır” dediği öğrenildi.

Parti kurmaylarının ittifak arayışlarında yalnızca MHP’nin değil, BDP’nin de içinde olacağı Ak Parti karşıtlarının desteğinin sağlanması görüşünü dile getirdikleri kaydedildi. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 21:37
YORUM EKLE