CHP'li vekillerden kurultay çağrısı

'14 partinin desteğini alan bir adayın Erdoğan’dan az oy almasını başarı olarak nitelemek CHP’nin aklıyla alay etmektir'

CHP'li vekillerden kurultay çağrısı

CHP'li Emine Ülker Tarhan, Nur Serter ve Süheyl Batum'la birlikte Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi.

Parti yönetimine sert eleştiriler yöneltilen toplantıda Tarhan, "14 partinin desteğini alan bir adayın Erdoğan’dan az oy almasını başarı olarak nitelemek CHP’nin aklıyla alay etmektir bence" diye konuştu.

Tarhan eleştirilerine şu ifadelerle devam etti: 

“2. tura taşıyabileceğimiz bir seçimi ilk turda kaybettik. Dünya başka bir parti yoktur ki sonuçlar açıklanmadan havlu atsın. Partilerin kendi görüşlerini anlatarak kitlesini artırmak gibi görevleri olduğu unutulmuştu bu dönem. Gerçek yoktu bir kurgu vardı karşımızda. Girdiğimiz her kabın şeklini alacağız derken o kaba girerseniz ki bu çok tehlikeli... Biz Erdoğan'ın zihniyetini kullanarak kazanmak istemedik, onun yaptıklarını yapmak istemedik. Kendinizce CHP algısı değiştirilmeye çalışılıyor diyebilirsiniz, ama bu algının içine girmek isteyenler olmaz mı? 14 partinin desteğini alan bir adayın Erdoğan’dan az oy almasını başarı olarak nitelemek CHP’nin aklıyla alay etmektir bence…”

“İçinizdeki itiraz ruhuna itiraz edin dendi. Kendinizi tutun dediler. Bu adayı kimin önerdiğini sorgulamamız bile yasaklandı. CHP’yi bu hale getirenler mutlu mu? Muhafazakar değerlerle buluşmak muhafazakarlaşarak olmazdı. Bir şeyin aslı varken kimse suretine oy vermezdi. Baştan bu yarışın galibi Erdoğan sayılırdı zaten, çok üzgünüz. Bu şekilde kaybetmekten çok üzgünüz. Biz uyardık, söyledik ama tehditlerle karşılaştık. Böyle giderse sözde başkanlık, hanedanlık sistemine bu anlayışla engel olunamayacağı aşikardır…”

‘BU ANLAYIŞIN SONU GELMELİ’


“Yeni bir modele dayalı toplumsal muhalefet dinamiği oluşturmak lazımdır. Tüm alanlarda bir restorasyon inşaatına girmek gerekir. Zor şartlar güçlü kadroları bulur çıkartır. CHP’nin programından sürekli ödün verilerek sürdürülen anlayışın sonlanması gerekir.”

“CHP başkası gibi olmak istedi ve kaybetti. Ya kendini kaybedecek ya da değişecektir. Genel başkan ve ekibi sadece seçmeni suçlamaktan vazgeçmeli. Makamdan çekilme erdemliğini göstermesi gerekir. Biz sakinleştirici istemiyoruz. Bu seçim sonucu partimizin varlık yokluk sürecine getirdiğini gösterir. Kurultay delegelerimi partimizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 01:18
YORUM EKLE