CHP’li kadın vekiller Sur’da: Silah sesleri arasında konuştular

"Bu çatışma sürecinin vatandaşımız üzerinde yarattığı müthiş zorlukların ve baskıların acilen aşılması gerekiyor. Bunun aşılması için de bir üçüncü yol var"

CHP’li kadın vekiller Sur’da: Silah sesleri arasında konuştular

CHP’nin ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Denizli Milletvekili Melike Basmacı, İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, bugün sokağa çıkma yasağı bulunan Sur ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. CHP’nin kadın milletvekilleri, önce parti binasında sokağa çıkma yasağı bulunan Sur’un muhtarları ile bir araya geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, muhtarlarla yapılacak toplantı öncesinde, çatışmalı sürecin aşılması gerektiğini, bunun için de üçüncü bir yol olduğunu söyledi. Böke, şunları söyledi:

“Bölgede yaşanan çatışmalardan, en temel hak olan yaşam hakkını kaybetmiş olan vatandaşlarımızın, en temel ihtiyaçları olan gıdaya, eğitime, sağlığa erişimde yaşadıkları zorlukları bir büyük sesle Türkiye’ye haykırmak için burdayız. Biz bugün sizleri kalbimizle, kulağımızla, aklımızla dinlemek ve sizinle ortak bir ses vermek için burdayız. Bu çatışma sürecinin vatandaşımız üzerinde yarattığı müthiş zorlukların ve baskıların acilen aşılması gerekiyor. Bunun aşılması için te bir 3’üncü yol var. Biz bu yolu sizlerle konuşmak, tartışmak ama en önemlisi tekrar ediyorum gönülden sizi dinlemek ve sorunu bizzat yaşayanların sıkınıtlarını bilmek ve çözüm üretmek için, ortak aklı ortaya koymak için burdayız. Bugün burada biz kalabalık bir kadın ekibi olarak sizlerleyiz. Ama bu kalabalığın arkasında çok daha kalabalık Cumhuriyet Halk Partisi var, onu da bilmenizi isteriz.”

Sokağa çıkma yasağı bulunan mahallelerin muhtarları ile CHP’li kadın milletvekilleri arasındaki toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

SİLAH SESLERİ ARASINDA KONUŞTU 
CHP heyeti, muhtarlarla yaptığı görüşmenin ardından Sur’a geçti. Heyet, sıkı güvenlik önlemleri altında ilçe girişinde girilebilen bölgelerde esnaf ve vatandaşlarla görüştü, buradan Dağkapı Meydanı’na geçti.

Burada CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, heyet adına açıklama yaparken, Sur’da yoğun silah sesleri duyuldu. Böke, silah sesleri arasında konuşmasını sürdürürken, polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Dağkapı Meydanı’na girip çıkanlar polis tarafından sıkı şekilde arandı.

Selin Sayek Böke, silah sesleri arasında yaptığı konuşmanın ardından yanındakilerle birlikte oradan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 15:34

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

chp ekmeginin pesinde.

SIRADAKİ HABER