CHP'den 'Yüce Divan' kararına ilk tepki

CHP milletvekilleri, komisyon kararına tepki gösterdi

CHP'den 'Yüce Divan' kararına ilk tepki

TBMM Soruşturma Komisyonu, 4 eski bakanın Yüce Divan'a göndermeme kararı vermesinin ardından gözler Meclis Genel Kurulu'na çevrildi.

Komisyon toplantısı sonrasında açıklama yapan CHP milletvekilleri, konunun Genel Kurulu'nun gündemine getirilmesi için önerge vereceklerini açıkladı.

Karara CHP adına ilk tepkiyi Grup Başkanvekili Levent Gök verdi.

"Genel Kurul için önerge vereceğiz, gözlerimiz AK Parti milletvekillerinin üzerinde olacak" diyen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, şu açıklamayı yaptı:

"Hiçbirimiz arkadaşlarımızın görüşlerini etkileme çabasında olmadık. Sadece ve sadece vicdanlarına ve delillerine göre bir karar vermelerini bekledik. Görüşlerine saygı duyduk ve işlerine karışmadık.

Soruşturma Komisyonu üyelerimizle bu ahlaki sorumluluk namuslu mücadele ve toplumdaki vicdanların tatmin edilmesi ilkesiyle karşınızda bulunuyoruz.

Toplumdaki vicdanları rahatlatacak yönde bir karar alma çabalarını takdirle karşılıyoruz. Bugün AKP'nin ve Cumhurbaşkanı'nın talimatlarıyla en ağır yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlık olaylarının nasıl talimatlarla kapatılmak istendiğine tanık olduk.

AKP'li üyelerin çoğunluk oylarıyla alınan kararla kara bir gün yaşanıyor. AKP'nin aldığı kararla siyaset kurumuna güvende oluşturduğu tahribat uzun süre giderilemeyecektir.

AKP'nin sayısal çoğunluğuyla bakanlara aklanma fırsatı verilmemiştir. Bakanaların ayrı ayrı kamuoyu önüne çıkıp "yargılanmak ve aklanmak istiyorum" demeleri gerekirken bundan kaçındılar.

AKP çoğunluk oylarıyla bakanların aklanma fırsatlarını ellerinden aldı. AKP içinde konuşan ve kendini namusluk timsali olarak gösteren o bakan ve milletvekillerini ayrı ayrı göreceğiz. Hepsinin vicdanalarına nasıl hakim olduklarını Meclis'te yapacağımız oylamada göreceğiz.

İşine geldiği zaman doğruluktan, düzgünlükten ve bunları hadislerle desteklemekten çekinmeyen AKP'li vekillerin yüzlerine bakacağız.

Benim AKP'lilere tavsiyem; geçmişte Yüce Divan'da yargılanmak isteyen çok sayıda bakan çıktı, bu cesareti onlarda da görmek istiyoruz. Göreceğiz; korkaklar mı cesurlar mı?

Vatandaşa 'Mahkemeye gidin, orada hakkınızda verilecek karara razı olun' diyeceksiniz, kendinize yöneltilen yolsuzluklarla ilgili rüşvetle ilgili iddialar karşısında mahkemeye güvenmiyoruz diyeceksiniz.  Kurumların arasındaki düzeni sağlamakla yükümlü iktidar partisi, biz mahkemelere güvenmiyoruz diyecek noktaya gelmişse bu devleti yönetemezsiniz.

‘Biz bu mahkemelere güvenmiyoruz' diyerek işin içinden sıyrılamazsınız. Rüşvet alan veren herkesin aklanacağı yer mahkemeler ve Yüce Divan'dır. Bundan niye kaçıyorsunuz? Hodri meydan. AYM'nin yapısını 4 yıl önce siz kurdunuz. 'Yargı safralarından kurtuluyor' dediniz. Kimi kime şikayet ediyorsunuz? AKP'lilere sesleniyoruz. Vicdan sahibi olduğunu düşünen AKP'lilere sesleniyoruz. İşte gün geliyor. Birinci sınavı kaybettiniz. Türkiye'ye kötü örnek oldunuz. Önümüzdeki günlerde bunu Meclis'te telafi edecek misiniz, etmeyecek misiniz?

(NTV)

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 18:43
YORUM EKLE