CHP'de büyük sürprizler var

Demirel’in adayları iddia edilen Sinan Aygün ve Haberal da var…

CHP'de büyük sürprizler var

CHP'de MYK'nın ve ardından PM'nin onayına sunulan milletvekili aday listesinde, eski Genel Sekreter Önder Sav, Grup Başkanvekili Kemal Anadol ile milletvekilleri Hakkı Suha Okay, Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Mustafa Özyürek ve Mehmet Sevigen'in bulunmadığı öğrenildi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ise Antalya'dan birinci sıra adayı oldu.

Listenin açıklanmasından sonra CHP'den istifa eden Parti Meclisi üyesi Enver Aysever ise iddia edildiği gibi listede 12. sıradan aday gösterilmesi nedeni ile değil Mehmet Haberal'ın aday yapılması nedeni ile istifa ettiğini savundu.

ANKARA - CHP Parti Meclisi toplantısı sona erdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde gerçekleştirilen CHP PM toplantısı, yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantıda, 12 Haziran milletvekili seçimine yönelik aday listesi görüşüldü.

Ayrıca toplantıda 29 seçim çevresinde yapılan önseçim ile bazı illerdeki aday yoklaması sonuçları hakkında da PM'ye bilgi verildi. Önseçim yapılan illerde kontenjan adayları da ele alındı.

Milletvekili aday listelerinin bugün saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilmesi gerekiyor.

AĞIR TOPLAR LİSTE DIŞI
Bu arada, MYK'nın PM'nin onayına sunulan milletvekili aday listesinde, eski Genel Sekreter Önder Sav, Grup Başkanvekili Kemal Anadol ile milletvekilleri Hakkı Suha Okay, Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Mustafa Özyürek ve Mehmet Sevigen'in bulunmadığı öğrenildi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ise Antalya'dan birinci sıra adayı oldu.

HABERAL VE BALBAY LİSTEDE
CHP, Ergenekon davası tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı Zonguldak'tan, yine tutuklu sanıklar arasında yer alan Gazeteci Mustafa Balbay'ı İzmir'den aday listesine koydu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu İstanbul 2. Bölge 1. sıra adayı oldu, aralarında Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Umut Oran, Sezgin Tanrıkulu, Alaattin Yüksel, Erdoğan Toprak ile Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil'in bulunduğu Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı, milletvekili listelerinde seçilebilecek sıralarda yer aldı.

Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Eski YARSAV Başkanı Emin Ülker Tarhan, Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yargıçlarından Rıza Türmen, sanatçı Sabahat Akkiraz, Gazeteci Oktay Ekşi de milletvekili adayları arasına giren isimlerden oldu.

SİYASET ACEMİSİ AYSEVER
Bu arada, PM üyesi Enver Aysever, toplantının ardından CHP'deki görevlerinden ve parti üyeliğinden  bir yanlış anlama sonucu istifa etti.

İstanbul 1. Bölge'de 16. sıradan aday gösterildiğini, ancak buradan kendisine seçilme şansı tanınmadığını düşünen Aysever'in yanıldığı ortaya çıktı. CHP'li kurmayların yaptığı çalışmalar sonucunda CHP'nin 30 milletvekili çıkartacak bu bölgeden 14 milletvekili çıkaracağının garanti görülerek 12. sıradan aday gösterildiği belirtildi. Yani Aysever CHP'den istifa etmeseydi seçileceği bir sıraya yerleştirilmişti ve seçilme şansı da yüksekti. Ancak Aysever, sıraları karıştırınca istifa ettiğini açıkladı ve şunları söyledi:

"Ben partiye Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun davetiyle geldim, ancak oluşan tabloda artık yararlı olamayacağımı gördüm. İlk seçimlerde yine CHP'ye oy vereceğim. Kılıçdaroğlu'na olan inancımı kaybetmedim."

Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi isimlerin adaylığına tepki gösteren Aysever, bir soru üzerine, PM toplantısında üzerinde tartışma yaşanan isimler arasında Sinan Aygün ve Mehmet Haberal'ın yer aldığını belirtti.

"NE İŞİ VAR HABERAL'IN CHP'DE?"

CHP'nin milletvekili aday listesinin açıklanmasının ardından istifasını açıklayan gazeteci Enver Aysever, istifa nedeninin basına yansıdığı gibi sıra melesi olmadığını söyledi ve CHP listesine ağır eleştirilerde bulundu...

CHP'nin milletvekili aday listesinin açıklanmasının ardından istifasını açıklayan gazeteci Enver Aysever, istifa nedeninin basına yansıdığı gibi sıra melesi olmadığını söyledi ve CHP listesine ağır eleştirilerde bulundu. İşte Aysever'in açıklamasından satır başları...

"Ben CHP'nin sosyalistlerle işbirliği yapmasını umuyordum, merkez sağın CHP'yi işgal etme arayışından hoşlanmadım. Türkiye'de kendi partisine o geleneğe sahip çıkamayanlar CHP'den aday oldular. Sinan Aygün'ün aday olduğu bir partide Enver Aysever niye olsun, İlhan Cihaner'in olmadığı bir partide Enver Aysever niye olsun. Mustafa Balbay Ergenekon'daki haksızlıklara vurgu yapmak adına İzmir'den aday yapıldı, doğru da yapıldı ama Mehmet Haberal'ı içime sindiremedim. Haberal'ın CHP'de ne işi olduğunu açıkçası anlamadım."

Aysever, istifasının basına yansıdığı gibi İstanbul 1. bölgede 12. sıradan aday gösterilmesi de olmadığını söyledi. Aysever, 12. sırada milletvekili seçilme şansı olduğunu da vurguladı.

Parti Meclisi toplantısının ardından Merkez Yönetim Kurulu yeniden toplandı. Merkez Yönetim Kurulu'nun bazı illerde aday sıralamasını düzenlemek üzere PM'den yetki aldığı ve kesin listeleri bu çalışma sonrası oluşturacağı öğrenildi.

Listenin bugün YSK’ya verilmesinin ardından netleşmesi bekleniyor. Kesin olmayan listedeki isimler ise şunlar:

İSTANBUL
1. BÖLGE
Gürsel Tekin
Osman Korutürk
Akif Hamzaçebi

2. BÖLGE
Kemal Kılıçdaroğlu
Bihlun Tamaylıgil
Sezgin Tanrıkulu
Aydın Ayaydın

3.BÖLGE
Erdoğan Toprak
Umut Oran
Süleyman Çelebi
Oktay Ekşi
Sebahat Akkiraz

ANKARA
 1. BÖLGE
Sencer Ayata
Emrehan Halıcı
Emine Ülker Tarhan
Aylin Nazlı Aka
Bülent Kuşoğlu
(7. sıra) Emre Doğan (28 yaşında)

2.BÖLGE
Gülsüm Bilgehan
İzzet Çetin
Sinan Aygün
(6.sıra) Ekrem Kerem Oktay

İZMİR
1. BÖLGE
Güldal Mumcu
Rıza Türmen
Alaattin Yüksel
İlhan Cihaner
Hülya Güven
Hüseyin Saygılı

2. BÖLGE 1. SIRA
Mustafa Balbay

ANTALYA
Deniz Baykal
Osman Kaptan
Gürkut Acar
Yıldıray Sapan

ZONGULDAK
Mehmet Haberal

ADANA
Faruk Loğoğlu

KARS
Naif Alibeyoğlu

ARDAHAN
Ensar Öğüt

TRABZON
Volkan Canalioğlu

DİYARBAKIR
Salih Sümer

GAZETEPORT

YORUM EKLE