CHP'nin oylamaya katılmadığı 5'inci madde 'kırıklarla' geçti

Tartışmalar sırasında meclis kürsüsü kırıldı

CHP'nin oylamaya katılmadığı 5'inci madde 'kırıklarla' geçti

Anayasa değişiklik teklifinin beşinci maddesi görüşmeleri sırasında Meclis'te yumruklaşmaya varan kavgalar yaşandı. CHP'li vekiller maddenin 'Meclis'in feshi' anlamına geldiğini belirterek oylamaya katılmadı. Teklifin 5. maddesine 343 kabul, 7 ret oyu kullanıldı.

TBMM’de anayasa değişiklik paketi görüşmelerinin 1. turundaki beşinci madde görüşmelerinde büyük kavgalar yaşandı. TBMM kürsüsü yerinden çıkarken, AK Partili Fatih Şahin’in burnu kırıldı, birçok vekil yaralandı.

CHP Grubu adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti’nin görüşmelerdeki tavrını eleştirdi. AK Parti’nin yanlış yaptığını ifade eden Özel, “Namusum ve şerefim üzerine size söylüyorum ki yanlış yapıyorsunuz. 12 Eylül 2010 referandumu burayı vuran F-16’yı, askerlerinizi şehit eden silahlara konulan mermiyi, tanklara konulan mazotu doldurmuştu. Bugün verdiğiniz yetkiler bu ülkenin sonunu getiriyor. Televizyon kapalıyken göz görmeden kendi kendinizi imha etmeye çalışıyorsunuz. Biz buna izin vermeyeceğiz. Biz halkın gözlerinin içine baka baka bu maddenin burada konuşulmasını temin etmek için gerekirse 24 saat çalışmak için ama halka bunu sınırsız olarak anlatmak için halkın kürsüsünün vazifesini yerine getirmek için halkın kürsüsünü sizden koruma altına alıyoruz. Halkın, milletin kürsüsüne sahip çıkıyoruz. Milletin kürsüsünü sizlerden koruyoruz” dedi.

CHP’LİLER ALKIŞLARLA KÜRSÜYE YÜRÜDÜ

Özel’in bu sözlerinin ardından CHP milletvekilleri alkışlar eşliğinde kürsüye yürüdü ve kol kola girerek kürsüyü çembere aldı. Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da, “Burası bir tiyatro alanı, sahne değil. Ciddi bir iş yapıyoruz, millet adına iş yapıyoruz. Bu kürsü milletin kürsüsüdür. Lütfen milletvekilleri yerlerine geçsin. Sayın milletvekilleri demokrasi anlayışınızın bu olmaması gerek” diye uyarıda bulundu. CHP’li vekillerin eyleme devam etmesi üzerine Aydın birleşime ara verdi. Arada CHP milletvekilleri “Yaşasın Cumhuriyet” diye slogan attı.

AK PARTİLİLER ATAĞA GEÇTİ

AK Parti milletvekilleri kürsü ile Başkanlık Divanı arasına geçerek, CHP’lileri kürsüden uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada iki partinin milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan kavga ve itiş kakış yaşandı, bazı milletvekillerinin yaralandığı görüldü. Kavgaya karışan bazı milletvekilleri yere düştü.

KÜRSÜ YERİNDEN ÇIKTI

Kavga sırasında milletvekillerinin konuşma yaptığı kürsü ve ses sistemi zarar görerek çalışamaz hale geldi. Kürsünün yerinden çıktığı görüldü. Genel Kurul salonunun bazı yerlerinde de hasar oluştu. CHP Milletvekili Ali Şeker, kırılan kürsünün fotoğrafını Twitter’dan paylaştı, “Geceyarısı kaptıkaçtı anayasası görüşmesinde demokratik hak kürsü işgal eylemimize AKP saldırısı sonucu kürsü kırıldı” mesajını yazdı.

CHP OYLAMAYA KATILMADI

Kavga sonrası gizli oylamaya geçildi. “Gecenin bu saatinde maddenin oylanmasını istemiyoruz” diyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, teklifin Meclisin feshi anlamına geleceğini iddia ederek bu nedenle oylamaya katılmayacaklarını açıkladı. AK Parti milletvekilleri, Altay’ın bu sözlerini alkışlayarak karşıladı.

343 OYLA KABUL EDİLDİ

Gazeteduvar'da yer alan habere göre Genel Kurul’daki gizli oylamaya 354 milletvekili katıldı. Oylamada 343 kabul, 7 ret oyu kullanıldı. Oylamada 3 boş, 1 geçersiz oy çıktı. CHP milletvekilleri oylamaya katılmadı. Teklifin beşinci maddesiyle, TBMM’nin görevleri ve yetkileri, “kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası anlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek” olarak sıralanıyor. Oylamanın ardından TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, birleşime ara verdi. Aydın, ara sonrası komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine bugün saat 14.00’te yeniden toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 17:49
YORUM EKLE