CHP'li Özel: KHK Komisyonu göstermelik

KHK Komisyonu'nda partilerden birer temsilcinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Canikli de yer alacak

CHP'li Özel: KHK Komisyonu göstermelik

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, KHK'lere dair itirazları değerlendirmek ve incelemek üzere kurulacak komisyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özel, “Mevcut komisyonları çalıştırmayıp göstermelik komisyon kurarak dünyaya, 'Biz KHK'lerde Meclis'te mutabakat arıyoruz' diyemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu'nun bu haftaki toplantısının ardından gündeme gelen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Komisyonu'na ilişkin teklif muhalefete iletildi.

Kurulacak komisyonda, partilerden birer temsilcinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de yer alacak.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Hükümetin ve tüm siyasi partilerin birer kişi ile temsil edildiği bir komisyon kurulmasını öneriyorlar. Yetkili kurullarımıza bu öneriyi götüreceğiz. Ama bunu her ortamda hatırlattığımız gibi; birer kişiden oluşan bir komisyon kurmak yerine, bu Meclis'te 20'nin üzerinde üye ile çalışan çok sayıda ihtisas komisyonu var.

"Mevcut komisyonları çalıştırmayıp göstermelik komisyon kurarak dünyaya, 'Biz KHK'lerde Meclis'te mutabakat arıyoruz' diyemezsiniz. Bundan sonraki KHK'ler çıkmadan istişare içinse elbette görüş sorsunlar. Ama bundan önceki KHK'lerin görüşüleceği yer Meclis Genel Kuruludur, bekleyenlerin görüşüleceği yer Meclis'in resmi komisyonlarıdır. Bu konuda yetki aşımına karar verecek yer de Anayasa Mahkemesidir."

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 12:34
YORUM EKLE