CHP'li Koç: Ulusal yas ilan edilmeli

Haluk Koç, ‘Ulusal yas ilan edilmelidir. IŞİD terörü Türkiye'ye ithal edilmiş durumdadır’ dedi

CHP'li Koç: Ulusal yas ilan edilmeli

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, bir basın toplantısı düzenleyerek Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı'nın gündemini kamuoyu ile paylaştı. Koç, Suruç katliamıyla ilgili olarak "Ulusal yas ilan edilmelidir. IŞİD terörü Türkiye'ye ithal edilmiş durumdadır" dedi.

 ‘ORTADA GÖREV İHMALİ OLDUĞU AÇIKTIR’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Şanlıurfa Suruç'ta 32 kişinin öldüğü saldırı ile ilgili olarak Haluk Koç, "Terörü lanetlemek adına mutlaka ulusal düzeyde bir yas ilan edilmesinin gereğini ifade edilmesini istiyorum. Bu kararı alacak hükümeti de gecikmeden bu kararı vermesi gerekiyor. Son yaşanan terör saldırılarıyla ilgili birkaç haftadır basında değişik noktalarda çeşitli ihbar niteliği taşıyan haberler duyumlar yer aldı. Sizler de tanık oldunuz. Bir takım canlı bombaların Türkiye’de dün yaşandığı gibi terör saldırılarına alet edileceği konusunda ciddi haberler yer aldı. Böylesi hassas koşullarda basında bile yer bulan olası terör girişimleri ve bu iddialar, istihbarat göreviyle ilgili sorumluların maalesef yeterli önlemleri almadığı sonucunu ortaya koymaktadır. Bu kapsamda görev ihmali olan herkesin açığa alınması gerekmektedir. Ortada görev ihmali olduğu açıktır. Mutlaka kovuşturulmalı, cezalandırılmalı ve açıklanmalıdır" dedi.

'RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER DEYİMİNİ DOĞRULAYAN GELİŞMELER YAŞIYORUZ'

Haluk Koç, "Suriye'deki iç savaş karşısında, Türkiye’nin izlediği dış politika tercihlerindeki yanlışları sürekli ifade ettik. Gün geldi uyardık, gün geldi risklerini anlatmaya çalıştık, alternatif öneriler sunduk. Bunları kamuoyuyla paylaştık. Mezhepsel olarak başlayan, sonra etnik boyut kazanan bu çatışmalara Türkiye’nin yapıcı olmaktan uzak yaklaşımı bu süreci çok daha tehlikeli hale getirdiği de açıktır. CHP’nin tüm uyarılarına rağmen inatla aynı yanlış tercihlerin sürdürüldüğüne tanık olduk. Saplantılara ve kelime kullanacağım kusura bakmayın Retro hayallere dayalı Türkiye’nin bugünkü tutumu. İhtimal gösterilen bazı radikal grupların Türkiye’ye terörü bulaştırmasına neden olmuştur. Sınır güvenliğinin, bilinçli şekilde ortadan kaldırılması bu gruplara sunulduğu belgelenen lojistik destek iddiaları, bugün Türkiye topraklarını terörün haline getirmiştir. Türkiye kendi sınırlarının yanı başında, radikal grupların cesaretlendirilip cirit attıkları yeni bir Peşaver’in oluşmasına seyirci kalmıştır. Şimdi rüzgar eken fırtına biçer deyimini doğrulayan gelişmeler yaşıyoruz" dedi.

'CHP'NİN DIŞ POLİTİKA KONUSUNDA YAPILAN YANLIŞLARA KARŞI TEZLERİ ORTADADIR'

Haluk Koç, "Dış politika ele almamız gereken en önemli müzakere konularından biri elbette. CHP’nin dış politika konusunda yapılan yanlışlara karşı tezleri ortadadır. Türkiye’deki demokrasi algısının artık gelişmiş demokrasiler tarafından mutlaka meşru kabul edilmesi gerekiyor. Baskı ile demokrasi yan yana olmaz. Uzlaşma olabilir. Demokrasinin tarifi tektir. Standardı bulduğumuz zaman kimsenin de itiraz etmesi söz konusu olmaz" diye konuştu.

'ANLIK KIZGINLIK İÇİNDE VERİLEN KARARLAR DA KALICI OLMAZ'

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in istifası ile ilgili olarak Haluk Koç, "Zaman zaman siyasette bu tür olaylar olabilir. Özkes, çalışkan bir arkadaşımızdır. Zaman zaman CHP örgütleri ile vekiller arasında bir takım anlaşmazlıklar olabilir. Bunlar partiyle yolunu ayıracak noktaya gelmez. Anlık kızgınlık içinde verilen kararlar da kalıcı olmaz" dedi.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

Koç, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Çelik'le yaptığı koalisyon görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Haluk Koç, "Bildiğiniz gibi 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra ortaya çıkan parlamento aritmetiği bazı seçime muhalefet olarak giren siyasi partilerin farklı tavır almalarıyla AKP’nin içinde olabileceği bir koalisyon aritmetiğinin aranmasını gerekli kıldı. Baştan itibaren ifade edegeldiğimiz yüzde 60’la muhalefet olarak çıkılan seçim sonuçlarına göre daha farklı bir hükümet etme formülünün Cumhuriyet Halk Partisi tarafından ve Sayın Genel Başkanı tarafından da dile getirilmesinin muhataplarında karşılıklı yanıtı almadığını üzüntüyle gördük" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 17:13
YORUM EKLE