CHP, Ermeni, Süryani ve Rum toplumu temsilcileriyle bir araya geldi

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey ve Enis Berberoğlu, azınlık temsilcileriyle Bakırköy'de buluştu

CHP, Ermeni, Süryani ve Rum toplumu temsilcileriyle bir araya geldi

CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey, Enis Berberoğlu; CHP’nin Ermeni milletvekili adayı avukat Selina Özuzun Doğan'ın ev sahipliğinde Bakırköy Belediyesi Botanik Parkı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen kahvaltıda, Ermeni, Süryani, Rum azınlık temsilcileri ile bir araya geldi.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Meclis üyeleri Nurhan Çetinkaya, Margrit Dikme’nin de bulunduğu toplantıya, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Vasken Barın, Yeşilköy Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Habib Özfuruncu, Malatyalı Ermeniler Derneği (Malatya-HAYDER) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu, Süryani Kadim Meryem Ana Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal ve Nor Zartonk aktivistlerinin de yer aldığı Ermeni, Rum, Süryani toplumunun önde gelenleri katıldı.

Programa katılan siyasileri selamlayan CHP İstanbul 2. Bölge adayı avukat Selina Özuzun Doğan, “Bundan sonra biliyorsunuz ki Ankara’da sizin sorunlarınızı yakından takip eden biri var. Bu duygularla katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TANRIKULU: BU TOPRAKLARDA ACILARLA YÜZLEŞİLEMEDİ 

Sezgin Tanrıkulu, Meclis'te azınlıkların temsilcisi gibi çalıştığını, sorunları, soru ve araştırma komisyon önergesiyle Meclis'e taşıdığını anlatırken, "Önümüzdeki 4 yılda, CHP iktidarında kalıcı bir biçimde bütün bunları yapmaya çalışacağız" dedi.

Tuzla'daki Ermeni Çocuk Kampı'nı (Kamp Armen) dün ziyaret ettiğini hatırlatan Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Biz, vicdan üzerinden bir ortaklık yaratamazsak, geleceği doğru inşa edemeyiz. Bu topraklarda çok acı yaşandı ama acılarla yüzleşilemedi. Acılar tanınmadı, bugüne kadar maalesef buna ilişkin mekanizmalar kurulmadı. Geçmişte yaşadıklarımız hep siyasete malzeme edildi, hep kutuplaşma aracı olarak kullanıldı. Vicdan ortaklığı üzerinden beraber bir gelecek inşa edebiliriz. Ben bunu, parlamentoda bu dönem yapabileceğimize inanıyorum. Eğer bunu yapabilirsek, çok doğru bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz."

‘HAFIZA MEKANLARI KORUNMALI’

Tanrıkulu, bazı mekanların ortak geçmişin hafıza mekanları olduğunu vurgulayarak, buraların geçmişle hesaplaşma, yüzleşme, anı mekanı olarak korunması gerektiğini, geleceğe, geçmişle yüzleşerek ve gelecek için doğru mesajlar çıkartarak yürünebileceğini söyledi.

Sezgin Tanrıkulu, "Selina ile beraber çalışacağız ama ben, sizlerin temsilcisi olmayı sadece ona bırakmayacağım, sizlerin temsilcisi olmaya devam edeceğim" dedi.

PAVEY: EŞİT VATANDAŞLIK HAKKI İÇİN BÜTÜN GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey de eşit vatandaşlık hakkından yararlanamayan azınlıkların nasıl görünmez kılındığını uzun süredir bildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu görünmezliği kaldırmak, azınlık tanımı yerine eşit vatandaşlık hakkını yerleştirmek için hazırız ve bütün gücümüzle çalışacağız. İnancını açıklamanın, inanma veya inanmamanın, inancının gereklerini istediği gibi yaşayabilmenin kanunla tanınması yetmez. Bu, ancak bir değer ve kültür olarak toplum modernleşirse mümkündür. Dolayısıyla biz bu yüksek değerleri toplumumuza yerleştirmek, kültürel dönüşümü sağlamak için büyük adımlar atmaya, büyük çabalar göstermeye hazırız. Aksi halde toplum modernleşmeyince mümkün olmayan bu değişim kozmetik bir gösterişten öteye geçemez ve geçemedi de."

Azınlıkların, "Ev satılması gerektiğinde, 'eski Rum', 'eski Ermeni' olarak ilan verildiğinde", "AB'ye antik azınlıkların gururlu tarihin bir parçası olduğu konusunda söylev verildiğinde" ve "Çok değerli mülklerinin gasbedilmesi planlandığında" hatırlandığını anlatan Pavey, azınlıkların bu durumlarda hatırlanmasına karşı çıktığını vurguladı.

Şafak Pavey, Müslüman olmayan vatandaşların temsiliyeti açısından aday göstermenin siyasi partiler için itibar haline geldiğini belirterek, "Çok uzun, çok acı yollardan geçildi ve sonunda gecikmeyle de olsa doğru yerdeyiz diye düşünüyorum. Selina seçilecek ve bu, bize mutluluk veriyor. İnanıyorum, bir gün gelecek Selina, Ermeni olmasıyla değil, insan hakları ve özgürlükleri alanında yaptığı katkılarıyla, avukatlığıyla, hukukçuluğuyla anılacak ve öyle konuşulacak. Bu geleceğin önüne geçmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

SEVAN NİŞANYAN DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’

Bakırköy Belediye Meclis Üyesi Nurhan Çetinkaya ise şöyle konuştu: ''Arkadaşlar buradan Ankara'ya giden sayın milletvekili ve Genel Başkan yardımcısı arkadaşlara seslenmek istiyorum, bugün çok değerli, Türkiye için sayısız değerler yaratmış biri olan, Sayın Sevan Nişanyan kendi bahçesinde izinsiz yaptırdığı baraka için hapis yatmaktadır. Başkaları ise yine izinsiz ve de 1000 odadan fazla kaçak bir sarayda yaşamaktadır. Ya kaçak sarayın hesabı verilsin, ya da Sevan Nişanyan derhal serbest bırakılsın.''

Bu sözler toplantıya katılanlar tarafından ayakta alkışlandı. (Bakırköy Gazetesi)

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 23:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER