Çavuşoğlu: Suriye yönetimiyle dolaylı temaslarımız var

Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala, Guaido'yu Venezüella devlet başkanı olarak tanıdı

Çavuşoğlu: Suriye yönetimiyle dolaylı temaslarımız var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye sınırında oluşturulması planlanan güvenli bölge kararını değerlendiren Çavuşoğlu, Türkiye hükümetinin ilk kez Suriye hükümetiyle ‘dolaylı temas kurduğunu’ söyledi.

"ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Türkiye'ye geleceği" bilgisini paylaşan Çavuşoğlu,  “Suriyeliler için anayasayı Suriyeliler otursun karar versin. Rejimle dolaylı temaslarımız var. Mesajlar verilmesi gerektiği zaman veriliyor. Ama bizim düzeyimizde bir temas yok” açıklaması yaptı.

Çavuşoğlu, Venezuella'da muhalif siyasetçi Juan Guaido'nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesini eleştirdi.

Çavuşoğlu, "Özellikle bazı Latin Amerika ülkeleri ve ABD sürekli Venezüella'nın içişlerine karışmıştır. Seçimle gelmiş bir başkan var, meclis başkanı de facto olarak başkan ilan ediyor. Bu çok garip bir durum" dedi.

Venezuella'da, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun iktidarına karşı kendisini oluşturulacak geçici hükümetin devlet başkanı olarak ilan eden muhalefet lideri ve Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kararını Kuzey ve Güney Amerika'dan birçok devlet tanıdığını açıkladı.

Guaido'nun geçici devlet başkanlığını ilk tanıyan devlet ABD oldu. Başkan Donald Trump'ın imzasıyla Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Venezuella Ulusal Meclisi, halk tarafından seçilen tek meşru hükümet organındaki rolü kapsamında ve anayasa uyarınca Nicolas Maduro'yu gayrimeşru ilan etmiştir ve devlet başkanlığı pozisyonu boşalmıştır" denildi.

ABD'nin sürekli olarak Venezuella'nın iç işlerine katıldığı eleştirisinde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bir ülkenin bu kadar izolasyonuna karşıyız. ABD sürekli olarak Venezüella'nın iç işlerine karışıyor. Cumhurbaşkanımız Maduro'yu arayıp desteğini iletti" dedi.

Katıldığı A Haber yayınında konuşan Çavuşoğlu, "Seçimle gelmiş bir başkan var, meclis başkanı de facto olarak başkan ilan ediyor. Bu çok garip bir durum. De Facto şeklinde başkan ilan edilmesi kaosa neden olur" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nın açıklamaları şu şekilde;

‘REJİMLE DOLAYLI TEMASLARIMIZ VAR’

Anayasa komisyonunun toplantısını Cenevre’de gerçekleştirdik ama birkaç isim nedeniyle ilanını yapamadık. Ama çok yaklaştık, çok önemli bir toplantıydı. Biz kimseye rekabet olsun diye ayrı bir platform kurmadık. Bugün anayasa komisyonu konuşuluyorsa, bugün Rusya ve İran’la attığımız adımlar sayesindedir. Son zamanlarda anayasa komisyonunun engellenmesi için bazı Batılı ülkeler hareket ediyor. Bu da esasen biraz kıskançlıktan kaynaklanıyor. Suriyeliler için anayasayı Suriyeliler otursun karar versin. Rejimle dolaylı temaslarımız var. Mesajlar verilmesi gerektiği zaman veriliyor. Ama bizim düzeyimizde bir temas yok.

‘FIRAT’IN DOĞUSU İÇİN BEKLEME KARARI ALDIK’

ABD’nin çekilme kararından sonra Fırat’ın doğusu için bir bekleme kararı aldık. Bu süreci herkesle konuşuyoruz. Şu anda henüz bu harekatla ilgili başkomutandan ilave bir talimat gelmedi. Ama her an bunu başlatacak hazırlık ve kapasite de var.

‘ATEŞKESİ BAŞARILI ŞEKİLDE UYGULUYORUZ’

İdlib’de radikal gruplar var. Bunları kontrol etmek kolay değil. Buraya rejim bunları bilinçli olarak gönderdi. Buradaki ateşkes başarılı bir şekilde uygulanıyor diyebiliriz. Radikal gruplar bundan rahatsız. Bunları destekleyen ülkeler de var. Ama Rusya ve İran’la biz kararlıyız. Rejim siyasi çözüm yerine, askeri çözüme inanıyor. Biz Rusya ile beraber rejimin buraya saldırmasının önüne geçtik. Radikal gruplar bundan huzursuz olduğu için ılımlı muhalefet ve ÖSO’ya saldırmaya başladı. Rusya’yla bilrlikte ortak komisyon kurulması ve devriye atılması gibi gündemler var. Bunları da konuştuk.

‘VENEZUELA’DA VAHİM GELİŞMELER OLABİLİR’

Biz ülkelerin dışlanmasına karşıyız, bir ülkenin içişlerine müdahale edilmesine de karşıyız. Son zamanlarda bazı Latin Amerika ülkeleri ve ABD, Venezuela’nın içişlerine karışmıştır. Venezuela dünyanın en güzel ülkelerinden biridir. Şu andaki gelişmeler ise ciddi bir şekilde endişe veriyor. Biz Venezuela’nın ekonomisine de destek vermeye çalışıyoruz. Seçimle gelmiş bir başkan var, diğer taraftan meclis başkanı kendini başkan ilan ediyor. Bu bir kaosa yol açabilir. Cumhurbaşkanımız dün Maduro’yu arayarak desteğini iletti. Halka hitap ederken, Maduro da Cumhurbaşkanımızın aradığını söylemiş. İnşallah, Venezuela sükunetle bu durumu atlatabilir aksi takdirde vahim gelişmeler olabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zerdoş
Zerdoş - 2 yıl Önce

Akp liler tam bir cani katil faşişt partisidir

SIRADAKİ HABER