Çavuşoğlu: Patriotlar için müzakereler başladı

Çavuşoğlu, S-400'ün alımının iptal edilmesinin mümkün olmadığını söyledi

Çavuşoğlu: Patriotlar için müzakereler başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile S-400 anlaşması ve ABD'den Patriot alımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, "İki yıl önce gönderdiğimiz mektuba Amerikalılardan olumlu cevap geldi ve müzakereler başladı" dedi.

Öncesinde Bloomberg, Türk yetkililere dayanarak ABD'nin Patriot teklifinin Ankara tarafından reddedildiğini duyurmuştu.

Eskişehir'in yerel televizyonu Kanal 26'da programa katılan Çavuşoğlu, Rusya ile S-400 anlaşması ve ABD'den Patriot alımına ilişkin, S-400'ün alımının iptal edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

"S-400'lerle ilgili müzakereler bitti, anlaşma imzalandı. Şimdi bu yılın sonuna doğru sonbaharda teslim edilecek. Biz Patriot alamadığımız için S-400'ü aldık" diyen Dışişleri Bakanı şunları söyledi:

"Bugüne kadar Patriot konusunda, en son yaklaşık 2 yıl önce gönderdiğimiz mektuba olumlu bir cevap geldi Amerikalılardan ve müzakereler başladı… Batılılardan, müttefiklerimizden alamadığımız için S-400 aldık… Şimdi Amerikalılar Patriot satabileceklerini söylediler ve heyetlerimiz müzakere ediyor. Şimdi Amerika bunu söylüyor ama bizim için önemli şeyler var. Birincisi fiyat. İkincisi teslim süresi. Üçüncüsü ileride ortak üretim ya da teknoloji transferi olacak mı, olmayacak mı? Teslim süresiyle ilgili itirazımıza, özellikle bir sistem için Amerika, şu anda bir tane sistemi daha önce verebileceklerini söyledi. Bu iyi."

Patriotların alınabilmesi için söz konusu pazarlık ve müzakerelerde bir noktada buluşulması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Ben satmak istiyorum ama benim şartlarımda satacağım' olmaz. Bu tür sistemlerin bir değeri vardır. Türkiye'nin de burada şartları vardır. Sadece Amerika'nın şart koşması önemli değil."

"İkincisi ve en önemlisi Amerika'nın kendi kongresinden onay çıkarması gerekiyor. Bunun da garantisini vermesi lazım. Bugüne kadar bazı basit silahları bile almakta zorlandık Amerika'dan.

"Patriot konusunda, diğer konularda her ülkeyle oturur müzakere ederiz. Anlaşabilirsek, çıkarımıza uygun olursa alırız. Anlaşamazsak da başka seçenekler her zaman vardı. Bu dünyanın sonu da değildir. Biz de savunma sanayinde artık birçok ürünü ihraç ediyoruz. Bazı ülkelerle ya da şirketler kendi aralarında anlaşıyor. Bazen de olmuyor. Müzakerelerden sonra belli olacak. Hiçbir zaman dünyanın sonu değildir. Her zaman seçenekler vardır."

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2019, 21:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER