Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a: Şımarık çocuğunuza sahip çıkın

Çavuşoğlu, Türkiye’nin tüm ilişkilerinde bir denge politikası yürütmesi gerektiğini söyledi

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a: Şımarık çocuğunuza sahip çıkın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’la ilgili açıklamalarda bulundu.

 Çavuşoğlu, “Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim de güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’nda düzenlenen konferansta konuştu.

Çavuşoğlu, dış politikada sürekli bir dostluğun ve düşmanlığın olmadığını, Türkiye’nin tüm ilişkilerinde bir denge politikası yürütmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye’ye yönelik “zemin kayması mı var?” eleştirilerle ilgili, “‘Bizden uzaklaşıyor musunuz?’ diyorlar. Peki sen oralarda varken sorun olmuyor da sen gidince sorun olmuyor ben gidince neden eksen kayması var? Bende eksen kayması varsa senin eksenin hep kayık. Bugün Rusya ile sorun yaşayabilirsiniz. Uluslararası ilişkilerde daimi dost ya da düşman yoktur” dedi.

‘EGE’DE OLDU BİTTİLERE İZİN VERMEYİZ’

Yunanistan’ı, Ege ve Doğu Akdeniz konusunda uyaran Bakan Çavuşoğlu, Atina yönetiminin bölgede gerginliği artıracak adımlardan kaçınması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

”Ege etrafında ve Doğu Akdeniz’de çıkarlarımızı da hep birlikte savunmaya devam etmemiz lazım. Bugün Ege’de oldu bittilere izin vermiyoruz. Hem Meclisimizin kararını hatırlatıyoruz hem de sahil güvenliğimiz ve ilgili birimlerimiz dahil deniz kuvvetlerimiz dahil bazı olumsuz adımlar atıldığı zaman da gerekeni yapıyoruz.

Yunanistan’a da bir uyarı yapıyoruz. Sizin bir şımarık çocuğunuz var; Milli Savunma Bakanı’na öyle söylüyorlar ‘Bizim şımarık çocuğumuz’ diyorlar. Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim de güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın. Bunu hatırlatıyoruz. Bu esasen son derece dostane bir uyarıdır. Durup dururken böyle gerginliği artırıcı söylemler içinde bulunmanızın veya bir kayacağı ya da bir adacığa çıkmaya çalışmanızın bir faydası yok size bir şey getirmez.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 22:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER