Birgül Ayman: Anadilleri Türkçeye eş koşamazsınız

CHP'li vekil yine konuştu...

Birgül Ayman: Anadilleri Türkçeye eş koşamazsınız

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, "Etnik kimlik şereftir ama anadilleri ulusun temeli olan Türkçe’ye eş koşamazsınız" dedi.

Güler, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde düzenlenen "Anayasa ve Açılım" konulu konferansta, AKP Hükümetinin Abdullah Öcalan ve PKK ile anlaşarak anayasayı değiştirmeye çalıştığını savundu.

Güler, "Etnik kimlik şereftir. Anadil etnik kimliğin parçasıdır. Hiçbirimizin doğarken etnik kimliğini seçme hakkı yoktur. Ananız babamız gibi etnik kimliğimiz de şerefimizdir. Ana dilimiz de öyle; onun öğretilmesini, yaşatılmasını isteriz. Ama anadilleri ulusun temeli olan Türkçe’ye eş koşamazsınız, anadilleri Türkçe gibi resmi dil yapamazsınınız. Yaparsanız da başka bir devlet başka bir toplum kurarsınız ve o devlet o toplum bizi 5 yıl bile bir arada yaşatamaz; bizi paramparça eder. Oysa bizim amacımız ulusal birliğin içerisinde özgürleşmektir” dedi.

Üniter devlet yerine federal devleti, laik devlet yerine ise dini esaslara mezhep esaslarına dayalı bir din temelli devlet kurulmak istendiğini savunan Güler, "Terör şantajıyla yapılmak istenen anayasanın ulusal devleti ortadan kaldırmak,Türkiye’yi Ortaçağ’a geri götürmektir. Gerçek anlamda barışı sağlayacak, Türkiye’nin 21. yüzyılda ihtiyaçlarını karşılayacak demokratik anayasa yapılmasından yanayız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2013, 16:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dirok ZAN
Dirok ZAN - 5 yıl Önce

Gelin anlaşalım resmi dil İngilizce olsun diğer diller ana dil olsun O zaman sorun çikmaz