'Bir daha Kürt halkını kandırırlarsa onlar zarar görür'

Ahmet Türk, ABD temaslarını değerlendirdi...

'Bir daha Kürt halkını kandırırlarsa onlar zarar görür'

ABD temaslarını 'Amerika'nın Sesi'ne değerlendiren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Ahmet Türk, ABD'li yetkililerin çözüm sürecinin bu kadar kısa sürede başlamasına şaşırdıklarını söyledi.

ABD'de Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Kongre üyeleri ile görüşmelerde bulunan Ahmet Türk, ABD'nin Sesi Radyosu'nun Kürtçe bölümüne temaslarını değerlendirdi.

Başlatılan çözüm sürecinin çok önemli olduğunu anlatan Türk, "Hem Ortadoğu, hem Kürt ve Türk halkları için onurlu bir yaşam ve özgür ve demokratik bir birliktelik için çok önemlidir. Sürecin amacı da halkların kardeşliği için yeni bir siyasetin artık gündeme gelmesi ve yaşama geçirilmesidir" dedi.

“ABD’LİLER DE ŞAŞKIN”

Yaptıkları görüşmelerde Amerikalı yetkililerin bu süreçten hoşnut ve mutlu olduklarını belirten Türk, "Amerikalılar da sürecin çok acele ve hızlı gündeme gelmesinden ve adımlar atılmasına şaşırdıklarını söylediler" diye konuştu.

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, görüşmelerde Amerikalılar'ın da, Kürt sorunu çözülmeden, Kürtler'in hakları verilmeden Ortadoğu'da istikrarın sağlanamayacağını ve demokrasinin gelemeyeceğinin farkında olduklarını söylediklerini anlattı.

'BİR DAHA KÜRT HALKINI KANDIRILARSA ONLAR ZARAR GÖRÜR'

Türk, şöyle konuştu:

"21'inci Yüzyıl; Kürtlerin haklarını alacağı bir dönemdir. ABD de bunu biliyor ve Türkiye de bunu gördü. Kürtlerin inkarı, Kürtlerin yok sayılması ve Kürt düşmanlığı siyaseti ile Ortadoğu'da yeni bir yol alamayacağını ve önemli bir rol oynamayacağını gördüğü için çözüm sürecini başlattı."

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Newroz'da dile getirdiği bütün konularda Kürt tarafının gerekenleri yerine getirdiğini söyleyen Ahmet Türk, "Önce PKK  elindeki askerleri serbest bıraktı, ateşkes ilan etti ve silahlı güçlerini sınır dışına çekmeye başladı. Bugün top devlet ve hükümettedir. Hükümetin Kürtlerin hakları için projeleri hayata geçirmesini istiyoruz. Bugüne kadar gözle görülür bir şey yapıldığını söylemek mümkün değil. Ama, çekilmenin tamamlanması ile Hükümetin bu süreç kapsamında yapacaklarını görmek istiyoruz. Halkların kardeşliği için adımlar atılırsa sorun çıkmaz. Ama, bir daha Kürt halkını kandırırlarsa -ki hep kandırmışlar- onlar zarar görür" diye konuştu.

'KİMİN BARIŞ İSTEMEDİĞİ ORTAYA ÇIKACAK'

Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"100 yıldır Türk devleti, Kürtleri kandırmak üzerinde siyaset yapmıştır. Bu hakikat nedeniyle Kürtlerin devletin siyasetine inancı azalmıştır. Ama, bugün artık Kürt siyaseti olarak biz kendimize güveniyoruz. Eğer adımlar atılmaz ise, mücadelemiz ile direnişimiz ile mücadelemizi vereceğiz. Biz kendimize güveniyoruz. Eğer sorunun barışçıl yollarla çözümüne devlet hazır ise buna hazır olduğumuzu söylüyoruz. Şimdiye kadar 'Kürtler teröristtir', 'Barış istemiyor', 'Silahlı mücadele veriyorlar' diyorlardı. Biz şimdi buyurun diyoruz; Kürtlerin mi yoksa devletin mi çözümü ve barışı isteyip istemediğini bütün dünyanın görmesini istiyoruz. Devlet, şimdiye kadar dünyaya, Amerika'ya, herkese, 'Biz terörle mücadele ediyoruz' diyordu. Kürtlerin haklarını dile getirmiyorlardı. Biz buyurun Kürtlerin haklarını gündeme getirirseniz ve dile getirirseniz Kürt halkının barış için adım atıp atmayacağını görün diyoruz. Bu süreçte bütün dünya Kürtlerin mi yoksa devletin mi barış için sorun çıkardığını görecektir. Biz dünyanın bu süreçte devlet ve Kürtler arasında hakemlik rolü oynamalarını ve yapılanları görmelerini istiyoruz."

'ÖCALAN DA MANDELA GİBİ KONUŞABİLMELİ'

Türk, İmralı'da Abdullah Öcalan ile ilk görüşen heyette yer aldığını hatırlattı. Öcalan'ın dünya ve Türkiye'deki gelişmelerden kopuk olmadığını ifade eden Ahmet Türk, şöyle dedi:

"Daha önce sadece yanındaki 4 kişinin televizyonları var. Onlar hangi programda neler olduğunu ona hep anlatmışlar. Ama bugünkü şartları Kürtler ve barış için mücadele etmesi için müsait değil. Biz bu nedenle Kürt siyasetçiler ve hatta PKK'li yetkililerle görüşmesini istiyoruz. Güney Afrika'da Mandela barış görüşmelerinde özgür bir ortamda partisi ve arkadaşları ile görüşmüş. Biz de eğer onurlu bir barış olacaksa sayın Öcalan'ın önünün açılmasını istiyoruz. Öcalan, 'Kürt halkı, haklarını almadan ve özgürleşmeden barış olamaz' dedi. Öcalan silahlı mücadele yaptıklarında, Kürtlerin siyaset yapamadığını, legal anlamda siyasi çalışma yürütemediklerini, dertlerini ve taleplerini dile getiremediklerini söyledi. Bugün Kürtlerin siyaset yapabildiklerini ve dertlerini dile getirdiklerini söyledi. Bu nedene barış yolunu açmak gerektiğini söyledi ve yeni bir süreç olduğunu söyledi."

'BAŞKANLIK SİSTEMİ SADECE ERDOĞAN İÇİN İSTENİYORSA DESTEKLEMEYİZ'

Türk, gündeme gelen Başkanlık sistemi ile ilgili soruya ise, "Biz demokrasi istiyoruz. Eğer Başbakan Erdoğan'ın dediği başkanlık sistemi, demokrasiyi getirecekse, halkların haklarını verip kimliklerini koruma altına alacaksa, onurlu barışı sağlayacaksa, Valileri halkın kendisi seçecekse bunu görüşürüz. Ama, bu sadece bir kişinin Başbakan'ın gücünü artıracak bir sistem ise biz bunu kabul etmeyiz" dedi.

Ahmet Türk son olarak diğer Kürt partileri ile ilişkilerinin iyi olduğunu ve daha iyi olacağını ifade ederek, düzenleyecekleri bütün konferanslara bütün Kürt partileri çağıracaklarını söyledi. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 14:04
YORUM EKLE