Bekir Bozdağ: Savcı Öz Başbakanı ölümle tehdit ediyor

Zekeriya Öz'ün paylaştığı Tweetlerle ilgili olarak HSYK'yı göreve çağırdı...

Bekir Bozdağ: Savcı Öz Başbakanı ölümle tehdit ediyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bolu savcısı Zekeriya Öz'ün paylaştığı Tweetlerle ilgili olarak HSYK'yı göreve davet etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "(Zekeriya Öz'ün paylaştığı Tweetlerle ilgili) HSYK'nın Başkanı olarak HSYK'yı bir kez daha göreve davet ediyorum. Bağımsızlığını, tarafsızlığını yitirmiş cumhuriyetin savcısı olma özelliğini kaybetmiş birine karşı hukukun gerekleri ne ise lütfen, hukukun gereklerini uygulayın" dedi.

Radikal'de yer alan habere göre Bozdağ, Hukuk ve Değişim Derneğinin Vilayetler Evi'nde düzenlediği iftar programında yaptığı konuşmasında, geçmişte yargı siyasallaştığı için tartışmaların çok ortasında yer aldığını ifade etti.

Son zamanlarda da yeni değerlendirmelerin oluştuğunu belirten Bozdağ, şöyle konuştu:

"Paralel bir yargıdan bahsedilir oldu. Türkiye'nin yargısı, tektir paraleli düzü olmaz, tek yargımız var. Bu ülkenin hakimleri, savcıları Türkiye'nin, cumhuriyetin hakimleri, savcılarıdır. Fethullah Gülen'in hakimleri, savcıları olarak Türkiye'nin hakim ve savcılarından bazılarının nitelendirilmesi hakim ve savcılarımıza karşı en büyük saygısızlıktır. Ben eminimki bundan en fazla hakim ve savcıların rahatsız olması lazım. Bir hakim olarak, 'ben cumhuriyetin, Türkiye'nin hakimiyim, savcısıyım' diyebilmemiz lazım. Eğer görev yaparken bana birileri, 'Fethullah Gülen'in hakimisin' diyorsa ben oturup bakmam lazım. 'Aldığım maaşı hak ediyor muyum, etmiyor muyum' diye sormam lazım.

Eğer hakim ve savcılardan bazıları 'paralel yargı' diye adlandırılıyorsa, o zaman hepimizin oturup düşünmesi lazım. Yargıyı biz nasıl bağımsız, tarafsız yapacağız. Bu ithamlardan hep beraber yargıyı kurtarmamız lazım. Bunu kurtarmanın yolu da yargı içerisinde görev yapan hakim, savcı ve avukatların hep beraber hukuka, adalete sahip çıkmalarıdır. Onun için hep beraber devletimizin, hukuk devleti olma niteliğini tam anlamıyla hayata geçirmek için hep beraber çalışmak zorundayız. Fethullah Gülen'in hakim ve savcıları töhmetinden yargımızı hep beraber kurtarmamız lazım."

Son günlerde İçişleri Bakanlığının bazı görevlerde değişiklik yaptığına değinen Bakan Bozdağ, "10 katlı emniyet binasının beşinci katında görev yapan bir polis memurunun, görev yeri dördüncü kattaki birim olarak değiştiriliyor. İdari yargı, jet hızıyla 'kanuna açıkca aykırı bir durum var, telafisi güç ve imkansız bir hal var' diye yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Bir polis memurunun aynı ilde, aynı binada görev yeri değiştiği zaman hangi kanuna açıkca aykırılık doğuyor, hangi telafisi güç ve imkansız zarar doğuyor. Olabilir mi böyle bir şey" diye konuştu.

"HSYK'NIN GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPMAMASINDAN KAYNAKLANIYOR"

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün Tweetler attığını belirten Bozdağ, şunları söyledi:

"Öznesini belirtmeden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hakaretler yapıyor, tehditler savuruyor. Yargı mensubu arkadaşlarıma soruyorum; 'Bir cumhuriyet savcısı, ülkesinin başbakanının adını zikretmeden, başbakanına iftira eder, onu ölümle ima yollu tehdit ederse siz bunu cumhuriyet savcısı olduğuna, hukuk devletine inandığına inanır mısınız? Dünyanın hangi hukuk devletinde cumhuriyet savcıları Tweetler vasıtasıyla cumhurbaşkanlarını, başbakanlarını, siyasileri, vatandaşları tehdit ediyor. Var mı böyle bir örnek? Yok. Ama maalesef böyle bir tehdidi yapma cüretini kendinde bulabiliyor. Bu neden kaynaklanıyor?

İşte HSYK'nın görevini layıkıyla yapmamasından kaynaklanıyor. Eğer bir hakim ve savcı, hukukun dışına çıktı, hukuku çiğnedi, ayaklar altına aldı o zaman HSYK, 'bu yargının takdir hakkıdır, yargısal faaliyettir' diye 'bunu denetim dışı bırakma yerine hukuku çiğneme yetkisini kimden alıyorsun' diye hesabı sorsa bunların hiçbiri olmaz. Şimdi birileri kalkıp diyebilir mi 'Zekeriya Öz, bu ülkede bağımsız ve tarafsız cumhuriyet savcısıdır? Bağımsızdır, görevini hukukun üstünlüğüne, evrensel hukukun gereklerine inanarak yapar diyebilir mi herhangi bir kimse? Diyemez. Böylesi bir cüreti Türkiye'nin başbakanına karşı gösteren birisi, sıradan vatandaşlara, onlara karşı beğenmemezliği olursa kini, nefreti, öfkesi olursa onlara dünyayı nasıl dar edeceğini siz düşünün."

"HSYK'YI BİR KEZ DAHA GÖREVE DAVET EDİYORUM"

Bakan Bozdağ, "HSYK'nın Başkanı olarak HSYK'yı bir kez daha göreve davet ediyorum. Bağımsızlığını, tarafsızlığını yitirmiş cumhuriyetin savcısı olma özelliğini kaybetmiş birine karşı hukukun gerekleri ne ise lütfen, hukukun gereklerini uygulayın" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2014, 20:31
YORUM EKLE