Bazı bakanlar istifa mı etti?

'Yeni başbakan çalışma arkadaşlarını kendisi seçecek'

Bazı bakanlar istifa mı etti?

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan 61. Hükümetin Bakanlar Kurulu, bugün son toplantısını yaptı.

AKP Genel Başkanlığına adaylığı kesinleşen ve 62. hükümeti kuracak olan Ahmet Davutoğlu da toplantıya katıldı ve her zamanki yerine oturdu.

Davutoğlu'nun hükümeti kurmasının ardından beklenen kabine değişikliği öncesi bazı bakanlar da son kez Bakanlar Kurulu'na katılmış oldu. Erdoğan ve Davutoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir süre baş başa görüştü.

Kıvanç El'in Milliyet'te yer alan haberine göre toplantıda Davutoğlu'nun elini rahatlatmak için etik olarak bazı bakanların sözlü, bazılarının da yazılı olarak istifalarını sundukları bildirildi.

Bakanların, "Kabine çalışmalarında rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatça seçin" diyerek istifa ettikleri bildirildi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yeni bir başbakan geliyor çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ben bana yakışanı yaptım. Her şey yeni Başbakan'ın takdirinde olacaktır. Bugüne kadar iyi bakanlarla çalıştık bundan sonra da tüm bakanların hedefe koşacaklarını düşünüyorum. Bütün arkadaşların hedefe koşacaklarını düşünüyorum şahsım ile ilgili takdiri hem bugünkü hem de görevi alacak başbakan takdir ederler. Biz onlar için en doğrusunu söylemiş olduk" dedi.

Arınç, "Yakışanı yaptım dediniz istifanızı mı verdiniz?" sorusuna, "Nasıl istersen anla, yorum serbest. Usül böyledir yeni Başbakan varsa yeni Başbakan kendi ekibi seçme hakkı verilmelidir. Hem bir önceki Başbakan için o bizi tercih etmiş hem ona teşekkür için hem de yeni Başbakana 'rahat olun çalışma arkadaşlarınızı seçin, size teşekkür ediyoruz' dedik" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 15:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dikran M. Zenginkuzucu
Dikran M. Zenginkuzucu - 4 yıl Önce

Başbakanın görevi bir nedenle biterse zaten kabine düşer, isrifa etmelerine gerek yok. Yeni başbakan listesini hazırlar.

ham
ham - 4 yıl Önce

ARINÇ'IN BAŞBAKANIMIZA JESTİ !
Sayın Arınç ,sayın başbakanımız Davutoğlu'na jest yapmıştır. Umarım 62 hükümetin yeni kabinesinde kendisine herhangi bir görev verilirse; inşallah böyle bir görevin mecliste en çok sandalyeye sahip ve 300'ü aşkın milletvekili olan AK Partinin diğer milletvekillerine verilmesi yönünde görevden affını dilerlerse; işte o zaman en büyük jesti yapmış olurlar. 12.Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan kabinesinde bütün hizmetlerde bulundu, TBMM Başkanlığı görevlerine getirildi. Başbakan yardımcısı oldu. Bu dünyada başka ne makam isteyebilir ki ! Diğer milletvekillerimize yol açmalı ve onlara görev verilmesi yönünde partinin bir neferi ve yılların siyasetçisi olarak genç ve yeni yetme milletvekillerimize örnek bir davranışta bulunmasını dört gözle bekliyoruz. Sayın Arınç haydi göstersin kendisini Ondan çok iyi bir jest ve örnek bir davranış daha sergilemesini bekliyoruz!
...