Baykal: Azez-Halep hattının bombalanmasını doğru buluyorum

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye’nin Azez-Halep hattını bombalama hakkı olduğunu ve bunu doğru bulduğunu söyledi

Baykal: Azez-Halep hattının bombalanmasını doğru buluyorum
CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın 'Tarafsız Bölge' programına katılan CHP eski genel başkanı Deniz Baykal gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, “Azez-Halep hattını açık tutmak için bombalanmasını doğru buluyorum” dedi.

Deniz Baykal’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Azez Halep hattını açık tutmak için Türkiye’nin bombalama hakkı vardır. Şu anlık bu bombalamaların etkili olduğu anlaşılıyor. Güneyden Halep’e sızma planı olduğu anlaşılıyor. Halep Sünni İslam kentidir.

“Niye göçüyor insanlar? Orada Halep’te bir katliam var. Tarihi kimliği değiştirecek süreç yaşanırken ‘durun’, ‘bekleyin’ veya ‘izleyin’ demek doğru olmuyor.

‘OLAY Şİİ KUŞATMASIDIR’

“O hattın açık olması Halep’ten bir göç dalgasının yönelmemesi açısından çok önemli. Olay PYD olayı değil, Halep olayıdır. Olay Şii kuşatmasıdır.

Hükümetin Türkiye’yi savaşa sokması üzerine kaygı var. Bu doğru bir kaygıdır. Ortadoğu’da artık gücü yeten gücü yetene. IŞİD’le mücadele etmeye geliyorum diyor, Bayırbucak Türkmenlerini bombalıyorlar.

“Çatışmaya dayalı düzen arayışı. Bunun bir düzen getirmediği ortada. Suriye’nin Türkiye’nin bu hale gelmesinde bizim hükümetin çok büyük sorumluluğu var. Hükümetin Türkiye’ye sahip çıkmak lazım. Yeni bir savaşa doğru bizi sürükleyebilir. Buna engel olmaya çalışalım. Parti olarak biz soralım vatandaş sandıkta sorsun.

“Esad gitmeli diye başladı Amerika şimdi kalsın noktasına geldi. Hükümet de öyle. Bu yanlışları yapmayan bir CHP var.

‘UÇAĞIMIZI SINIRIN DİĞER TARAFINA GEÇİREMİYORUZ‘

“Cumhurbaşkanın zihninin arkasında o var. 1 Mart tezkeresini çıkaramadık, giremedik. ‘Şimdi gireriz’ diye düşünüyor. Herkes ben askerimin postalını sokmam diyor. Bir uçak düştü şimdi uçağımızı sınırın diğer tarafına geçiremiyoruz.

“Gönül ister ki IŞİD değil orada bizim alıştığımız türde bir Sünni İslam ortaya çıksa. Sünni alan da IŞİD’leşti. Bu da fevkalede vahim bir gelişmedir. Biz bu iki gelişme karşısında kendimizi yabancı hissediyoruz. IŞİD, Sünni olarak anlaşılabilir bir konumda değildir.”

(Kaynak: imc tv)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 23:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali baba sonmeyer
ali baba sonmeyer - 2 yıl Önce

helal olsun sana bu dusuncelerinle erdogani aratmizorsun. turkun turkten baska dostu zoktur misali. sen durmadan erdogana zalakalik. cunku isin bu.

chp li
chp li - 2 yıl Önce

baykal denen it yav sende hiç şeref hasiyet yokmu saraya it olmuşsun.Allah belanı versin it herif