Baydemir: Kobani düşmedi ama Rakka düştü düşecek

Baydemir, Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde partisinin iftar yemeğine katıldı

Baydemir: Kobani düşmedi ama Rakka düştü düşecek

HDP Urfa Milletvekili ve Sözcüsü Osman Baydemir, Rakka operasyonu, Irak’taki bağımsızlık referandumu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte Kobani için söylediği "Düştü düşecek" sözlerini anımsatan Baydemir, "Kobani değil, onların maskesi düştü. Rakka düştü düşecek. Allahın izniyle IŞİD musibeti, belası çöktüğünde Ortadoğu coğrafyasında bir kez daha halkların inançları bir arada eşitçe özgürce yaşamasının zemini oluşmuş olacak" dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde partisinin iftar yemeğine katıldı.

Baydemir’in açıklamaları şöyle:

‘HA KAYYUM, HA ZUKKUM’

"Her fırsata, her imkanda 'Milli iradeye darbe yapıldı, milli iradeye darbe yapıldı' diyenler tamı tamına 2 yıldır kesintisiz darbenin sahibidirler. Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne, ilçe belediyelerine, Ahmet Türk'ü seçmiş halka en büyük hakaret onun yerine kayyum atamaktır. En büyük darbe budur. Kayyumlar ne yapıyor? Orhan Doğan'ın, Roboski anıtını yıkıyorlar. Kürt diline, Kürt kimliği ile ilgili ne varsa yasaklıyorlar. Kayyum değil mesele, mesele zülümdür. Daha öncede söylemiştim müsaadenizle bu gün bir daha söyliyecem ha Kayyum, ha zukkum"

"Bir rivayet vardır. Birgün Heledos, bir zeytin ağacının gölgesinde rüya görür zeytin ağacı dile gelir ve derki 'ben sana da ait değilim senden öncekilere de ait değilim senden öncede vardım senden sonra da var olmaya devam edeceğim'. Kürt halkı bütün bu zalimlerden öncede vardı. Bu zalimlerden sonra da var olmaya devam edecek. Dil, kültür, kimlik, inançlarıyla var olmaya devam edecektir.

IRAK’TAKİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

Şu anda güney Kürdistan'da bir referandum çalışması, hazırlığı yapıyor. Dünyanın dört bir yanından Kürt halkının iradesine saygı mesajları geliyor. Ama, Ankara'nın mesajı adeta zehir zemberek. Çok açık ve net söylüyorum. Türk halkının, Fars, Arap halkının hakkı neyse, bu kaddim coğrafyanın sahibi olan Kürt halkının da hakkı da odur ne eksiktir ne fazladır. Eğer güney Kürdistan'daki Kürt kardeşlerimiz parlementosuyla, siyasi partileriyle siyasi iradeleriyle hangi kararı alırlarsa alsın bize düşen onlara saygı duymaktır. Onların bu kararına destek vermektir. Bir kez daha hayırlı olsun bir kez daha kutlu olsun."

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 20:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER