Başbakan ve KCK Leyla Zana’yı tekzip etti

Görüşme sonuçlarını anlattığı gün yapılan konuşmalar tekzip gibiydi…

Başbakan ve KCK Leyla Zana’yı tekzip etti

Leyla Zana bugün Başbakan’la görüşmesinin sonuçlarını açıklarken "genel bir barışa vesile olması dileğiyle konuşmama başlıyorum" diyerek bir umut yaratmaya çalışıyordu, ancak aynı gün Başbakan ve KCK’den gelen açıklamalar girişiminin adeta karşılıksız bir iyi niyet girişiminden öteye geçemediğini gösterdi. Bir bakıma sözleri tekzip edildi.

 

Başbakan Erdoğan partisinin Kayseri il kongresinde konuştu. Dün Leyla Zana ile konuşan ve bu görüşmeden kimi kesimlerde bir beklenti yaratan Başbakan şunları söyledi:

 

“Kayseri terörle mücadelede en çok şehit veren illerimizden biri. Kayseri huzurun, kardeşliğin, dayanışmanın, paylaşmanın uzlaşmanın şehri. Terör örgütü Kayseri'yi hedef alarak bu ülkede kardeşliği hedef aldığını bir kez daha gösterdi. İki gün önce Erzurum'da da söyledim. Son saldırılar örgütün nasıl bir ihanet içinde olduğunu gösteriyor.

 

Şunu herkes bilsin. Türk kardeşlerim, Kürt kardeşlerim şu nokta üzerinde hassasiyetle dursun. Terör örgütü Türkiye'nin büyümesinden kalkınmasından güçlenmesinden rahatsız olan çevrelerin elindeki bir maşa, taşerondur. Terör örgütü herhangi bir hak ve talep peşinde koşmuyor, Türkiye'nin birliğini kardeşliğini hedef alıyor. Herkes artık şunu görmeli. Bu örgütün milli değerleri, manevi değerleri, dini değerleri yok. Bu örgüt Zerdüşt'tür. Elimizde belgeler var ve bunlar benim müslüman saf kürt kardeşlerimi de aldatmaya çalışıyorlar, kandırmaya çalışıyorlar.

 

Bu örgütün bizim değerlerimizle en ufak barışık bir yanı yoktur. Ahmedi Hani ile, Selahaddin-i Eyyubi ile Feqiya Teyran ile onların mirası ile savaşan, onların hatırasını kana bulayan bir örgüttür. Bu örgütün gölgesinde vesayetinde siyaset yapan parti de bu örgütün gerçek niyetini görmeli ve arasına mesafe koymalıdır. Bu parti içinde yanlışları görenler, terörle çözüme varılamayacağını görenler artık cesaretle çıkıp doğruları söylüyorlar.

 

Terörizmin asla ve asla kazanamayacağı bu kirli süreçten halkın çıkıp hakkı istemelerini istiyoruz. Allah'ın izniyle Türkiye'de kardeşlik kazanacak. Bütün senaryoları boşa çıkartıyoruz, çıkartacağız. Karanlık planları alt üst edeceğiz. Hep birlikte el ele gönül gönüle 2023 hedeflerimize kararlılıkla yürüyeceğiz.”

 

DURAN KALKAN: ASKERİ ÇÖZÜM SÜRECİNDEYİZ

Başbakan Erdoğan Leyla Zana görüşmesi sonrası bir mesaj da KCK’den geldi.

 

KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, “AKP’nin Kürt sorununu çözeceğini, Tayyip Erdoğan’ın hala sorunu çözecek lider olduğunu söyleyenler geçmiş on yılı bir çırpıda yok sayıyorlar, üstünü çiziyorlar” dedi.

 

ANF’ye konuşan Duran Kalkan, “AKP yönetiminin istifa etmesi gerekiyor. Çünkü yenilmiştir, başarısız kalmıştır” derken diğer bazı satır başlıkları şöyle:

 

-Artık AKP’den bir şey beklenmemeli. Faşist celladı saldırgan kılacak, umutlu kılacak söz ve davranışlardan herkes kaçınmalı.

 

-PKK, AKP’yi silahla yenilgiye uğratamaz, böyle diyenler avuçlarını yalasınlar. Onlar kendi niyetlerini gerçekmiş gibi ortaya koyuyor. PKK niye AKP’yi yenilgiye uğratamaz? İşte geçen bir yıl içerisinde bal gibi yenilgiye uğrattı. Şimdi AKP tam bir çıkmaz ve çözümsüzlük içine girdi.

 

-AKP yöneticileri 21 Haziran 2011 genel seçimlerinde aldıkları oy oranını doğru değerlendirememişlerdir.

 

-Geçen bir yıl içerisinde Kürtlere, Kürt özgürlük hareketine karşı yürüttüğü savaşta AKP hükümeti yenilmiştir.

 

-Öyle PKK silah bıraksınlar veya çift yanlı ateşkes yapalımla böyle bir çözüm süreci gelişmez. Bunların zamanı geçti artık.

 

-Çözüm isteyenler her şeyden önce çözüm projelerini ortaya koyarlar. Bu konuda ciddi, tutarlı, samimi olduklarını gösterirler. Bunun için Öcalan’ın hazırladığı protokollere önem verirler.

 

-Biz şimdi devrimci halk savaşı çizgisinde Kürt sorunun çözümünü gerçekleştirmek istiyoruz.

 

- Artık AKP’den bir şey beklenmemeli. AKP’yle çözüm nasıl olacak diye düşünülmemeli. AKP’nin Kürt sorununu çözeceğini, Tayyip Erdoğan’ın hala sorunu çözecek lider olduğunu söyleyenler geçmiş on yılı bir çırpıda yok sayıyorlar, üstünü çiziyorlar. Neye dayanarak bunu söylüyorlar, kanıtlarını göstersinler. Niye on yıldan bu yana çözülemedi hep oyalandı, yalanla dolanla Kürt halkı aldatıldı, binlerce evladı katledildi, on binlercesi tutuklandı işkence altına alındı. Görülmüyor mu bunlar? Bunları yapan AKP değil mi, başka bir kuvvet mi yapıyor? Bu konuda gerçekçi olmak lazım, doğru düşünmek gerekli.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2012, 18:12
YORUM EKLE