Baluken: HDP'yi dışlayan tavır, HDP'ye saldırı aşamasına gelmiştir

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP'yi dışlayan tutum ve HDP İstanbul İl Örgütüne yapılan polis operasyonuna ilişkin açıklama yaptı

Baluken: HDP'yi dışlayan tavır, HDP'ye saldırı aşamasına gelmiştir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP İstanbul İl Örgütü’ne yapılan polis operasyonuna ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

HDP’nin demokratik süreçlerden dışlanmasının son derece tehlikeli olduğu uyarısında bulunan Baluken, İstanbul İl Örgütü binalarına dün yapılan polis baskının da bunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Baluken’in konuşmasından satır başları şöyle:

“HDP’YE YÖNELİK YENİ BİR SALDIRI DALGASI BAŞLAMIŞ DURUMDADIR”

“Biz bu tutumların yanlış olduğunu ve bundan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini, zaten büyük bir gerilim hattı üzerinde olan bütün Türkiye toplumunun ihtiyacı olanın uzlaşma olduğunun defalarca ifade ettik. Ancak maalesef, bırakın bu dışlayan yaklaşımların bir kenara bırakılması, tam tersine Erdoğan’ın işaretiyle birlikte, HDP’ye yönelik yeni bir saldırı dalgası başlamış durumdadır.

“DÜŞMAN HUKUKUYLA HAREKET EDİLDİ”

“Yani 15 Temmuz darbe girişimden sonra HDP’yi dışlayan tavır, artık HDP’ye yönelik bir saldırı aşamasına geçmiştir. Son olarak İstanbul İl binamıza yapılan baskında tam bir düşman hukukuyla hareket edilmiştir.

“SAKSIDAKİ ÇİÇEĞE BİLE TAHAMMÜL EDEMEYEN FAŞİST ANLAYIŞ…”

“Ortaya çıkan görüntülerin Cizre, Silopi ve Sur’da evlere yapılan talan görüntülerinden hiçbir farkı yoktur. Binadaki her şey tahrip edilmiştir. Düşünün ki saksıdaki çiçeğe bile tahammül etmeyen, düşman hukukuyla hareket eden bir faşist anlayış ortaya konulmuştur. Bu anlayışın kendisi, sadece HDP tarafından değil, bütün demokrasi ve barış çevreleri tarafından sert bir şekilde kınanmalıdır.

“İÇ SAVAŞ ZEMİNİ Mİ HAZIRLANIYOR?”

“İstanbul İl Örgütü’müze yapılan baskının kendisi zaten kabul edilebilir değil, ancak operasyonda helikopterlerin de kullanılması son derece manidardır.

“DARBECİLERİN YARIM BIRAKTIĞINI ERDOĞAN TAMAMLIYOR”

“Darbecilerin Meclis’i bombalaması, Meclis’i tasfiye etmeye çalışması hangi zihniyeti temsil ediyorsa, Erdoğan’ın yargıya talimat vererek milletvekillerimizi hedefleştirmesi aynı anlama geliyor.

“Darbeciler milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklama listeleri hazırlamışlardı. Şimdi belli ki darbecilerin yarım bıraktığı işi, Erdoğan aynı darbe zihniyetiyle tamamlamak istiyor.

“Aynı zihniyeti, şu anda Plan Bütçe Komisyonu’nda belediyelere kayyum atanması ve belediye meclislerinin tasfiye edilmesi üzerinden de ortaya koyuyor. Bir başbakanı görevden alarak onun yerine bir memur atamak neyse, bir belediye başkanını görevden almak da odur.

“SALDIRILAR SÜRDÜRÜLÜRSE, KARŞILARINDA TARİHİ BİR DİRENİŞ GÖRECEKLERDİR”

“Biz haklı ve meşru olan bir mücadeleyi büyük bir onurla yürütüyoruz. Eğer böyle bir yanlışa düşüp bu saldırıları sürdürürse, karşısında tarihi bir direniş görecektir.

“AKP DARBEYLE YÜZLEŞMEKTEN KORKTUĞU İÇİN KOMİSYON’A ÜYE VERMEDİ”

“Çünkü darbeyle yüzleşmekten korkuyor. Çünkü darbecilerle olan ilişkilerinin çarşaf çarşaf konuşulmasından korkuyor. Nasıl bir ortaklığın geçekleştirildiğinin görülmesinden çekiniyor. Erdoğan ve AKP, darbeyle yüzleşme gibi bir dertlenin olmadığını ortaya koyuyor. Bunların tek derdi, darbe makinesinin başına kimin oturacağıdır.

“MECLİS’İ BOMBALAYANLARLA ARALARINDAKİ MESAFEYİ GÖRDÜK”

“Anayasa toplantılarına HDP’nin dahil edilmemesinin gerekçe olarak, ‘HDP, PKK ile arasına mesafe koymuyor’ diyenlerin, Meclis’i bombalayanlarla hangi mesafede olduklarını gördük.

“Birileriyle mesafemiz ölçülecekse, her türlü zulme karşı baş eğmeyen, diz çökmeyen halkımızla mesafemiz ölçülebilir.

“Meclis’i bombalayanlara kim ‘Ne istediler de vermedik’ dedi? Meclis’i bombalayanlara büyük şehirleri parsel parsel kimin peşkeş çektiğini sorgulanması gerekiyor.

“Erdoğan ‘Allah beni affetsin’ derken aslında işlediği suçları itiraf ediyor.”


 

YORUM EKLE