Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleşti

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Canikli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER

"Şu ana kadar 27 bin 715 öğretmen görevden alındı.

“9 bin 464 öğretmen açığa alındı. Açığa alınan öğretmenlerle ilgili soruşturma devam ediyor.

“Şu ana kadar 455 öğretmen görevine iade edildi.

BAYRAM'DA YAŞANAN KAZALAR

“Trafik güvenliği konusu da Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldi. Geniş kapsamlı tedbirler alındı. Buna rağmen 9 günde 3 bin 129 adet kaza oldu. 103 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yoğunluktaki artışa rağmen kaza sayısı yüzde 6 azaldı.

ASGARİ ÜCRET

“Kamuda tasarruf alışkanlığı yerleşmiş değil. Kamuda reforma ihtiyaç olduğu kararına varıldı. Kamunun ekonomideki payı küçülecek.

“Net asgari ücretin bin 300 liranın altına düşmesi söz konusuydu. Bununla ilgili kararlar verildi, düşüş gerçekleşmeyecek.

'FETÖ' SORUŞTURMALARI

“FETÖ soruşturması kapsamındaki görevden almalarla ilgili mağduriyet bildirimleri ilgili merkezlere yapılabiliyor. Kamuoyuna yansıdığı gibi büyük itirazlar yok. Sayı binin altında. Talepler hızlanabilir, başvurular artabilir. Hepsini en ayrıntılı şekilde inceliyoruz. Herhangi bir mağduriyetin haksızlığın ortaya çıkmaması için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

AYŞEGÜL TERZİ'YE SALDIRI

“Vahim bir hadise. Bir vatandaşımızın böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalması, sebebi her ne olursa olsun. Üzerine gidilmesi gerekiyor. Benzer hadiselerde tutuklamayı zorunlu hale getirecek çalışmayı Adalet Bakanlığımız yapıyor. Otomatik tutuklama cezanın artırılması için yasal düzenleme gerekiyor. Buna benzer hadiselerin tekrarlanmaması için, caydırıcılık sağlanması için yasal süreci gerçekleştireceğiz.

ALMANYALI MİLLETVEKİLLERİNE İNCİRLİK İZNİ

“İncirlik Üssü'ne ziyaretlerin Almanya parlamentonun 1915 olaylarıyla ilgili kararı sonrası böyle bir politika uygulamıştık. Merkel'in açıklaması oldu, alınan bu kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu açıkladı. Bu beklentilerimizi karşılayan bir açıklamaydı. Dolayısıyla bundan sonra talepleri olması halinde Alman parlamenterlere ziyaret izni vereceğiz. Ekimde ziyare için gerekli izinler verilmiştir, bunu kullanıp kullanmayacaklarını bilmiyoruz. Önlerinde herhangi bir engel yok.

OHAL UZATILACAK MI?

“OHAL'in uzatılıp uzatılmaması konusunda herhangi bir karar yok. Önümüzdeki günlerde bunun kararını vereceğiz.

BELEDİYELERE KAYYUM

“Kayyum ataması bunların terör örgütlerine destek sağlamaları nedeniyle görevden alınmaları üzerine yapılmaktadır. Burada öncelikle böyle bir tespit ne zaman yapılırsa kayyum atanacaktır. Böyle bir tespit olursa hiç tereddütsüz görevden alma işlemi ve yerlerine kayyum atama işlemi gerçekleşir."
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 22:46
YORUM EKLE