Babacan'dan RTÜK cezalarına tepki: Kurumlar siyasal iktidarın sopası ve terbiye aracı olarak kullanılamaz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, RTÜK’ün FOX TV, Halk TV, Tele1 kanallarına verdiği cezalara tepki gösterdi

Babacan'dan RTÜK cezalarına tepki: Kurumlar siyasal iktidarın sopası ve terbiye aracı olarak kullanılamaz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, RTÜK'ün FOX TV’ye TELE 1'e üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezasına, Halk TV'ye idari yaptırım uygulamasına ve Haber Global televizyonuna üst limitten idari para cezası vermesine tepki gösterdi.

Babacan, "Düzenleyici kurumlar siyasal iktidarın bir sopası, tedip ve terbiye aracı olarak kullanılamaz, RTÜK’ün en son verdiği cezalar, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik Anayasal güvenceyi ortadan kaldırıcı niteliktedir ve kabul edilemez" dedi.

"RTÜK, VERDİĞİ CEZALARLA MEDYAYI BASKI ALTINA ALIYOR"

'Bu cezaların Anayasal güvenceyi ortadan kaldırır nitelikte olduğunu' savunan Babacan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü demokrasilerin en temel ilkelerindendir. Bu özgürlüklerin varlığı, adaletsizlik, ayrımcılık, yolsuzluk ve diğer tüm hukuksuzlukların ortaya çıkarılması ve kamuoyu vicdanında yargılanması açısından hayati önem taşımaktadır.

Devlet, medyadaki ifade çeşitliliği ve özgürlüğünü yaptırım ve cezalarla sindirmeyle değil, tam aksine güvence altına almakla mükelleftir. Düzenleyici kurumlar siyasal iktidarın bir sopası, tedip ve terbiye aracı olarak kullanılamaz.

Verdiği cezalar ile medyayı baskı altına alan RTÜK’ün en son Fox Ana Haber ve bazı yayın organlarına verdiği cezalar, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik Anayasal güvenceyi ortadan kaldırıcı niteliktedir ve kabul edilemez.

DEVA Partisi ifade ve basın özgürlüğünün kullanılmasını engelleyecek her türlü uygulamanın karşısındadır."

NE OLMUŞTU?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), sunucu Fatih Portakal’ın ifadelerinin "halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği" gerekçesiyle FOX TV’ye üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezası verdi.

RTÜK, ayrıca, "İlker Karagöz İle Çalar Saat" programındaki gerçeklikle ilgisi olmayan "ekmek kuyruğunda kavga" haberi nedeniyle FOX TV’ye yine üst limitten idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

RTÜK, TELE 1 hakkında hazırlanan raporu da görüştü. "Gün Başlıyor" isimli programda Can Ataklı’nın "niye herkes şehit? Yani kime şey yapıyorsan o şehit. Herkesin şehidi de kendine oluyor herkesin teröristi de kendine" şeklindeki ifadeleri, Üst Kurulda toplumun milli ve manevi değerlerine saygısızlık olarak değerlendirilerek TELE 1’e üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezasına karar verildi.

Üst Kurul, HALK TV’de yayınlanan "Şimdiki Zaman Siyaset" isimli programda yayın konuğu Ali Demirsoy’un dile getirdiği bazı sözlerin, insan onurunu zedeleyen ifadeler olduğuna karar vererek yayıncı kuruluşa idari yaptırım uyguladı. Konuk Demirsoy canlı yayında, " oradaki 50-60 kişiyi ya bir adaya götürür tecrit ederdim ya da ben biyolog olmam nedeniyle beni kınamayın, ya da öldürürdüm. Siz orada 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız bugün bir milyon adamın ölümünü engellemiş olurdunuz" ifadelerini kullanmıştı.

Bir başka yaptırım da canlı yayında sigara yakan yorumcu Berhan Şimşek nedeniyle uygulandı. RTÜK, Haber Global televizyonuna üst limitten idari para cezası verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 16:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 6 ay Önce

Devletin hangi kurum ve kuruluşu Akp ye hizmet etmiyorki Hepsi akp için Temizlikçisi gibidir akp işid çetelerine asker üniforması giydirip tanklara bindirip güneydoğuda silah zoruyla köy kasaba il ilçe mezra kürdlerin kapısına dayanıp silah zoruyla oy Topluyor Erdoğan kendisi bizzat televzion kanaların karşısına çıkıp ezidi halkına karşı suş işlediğini söyledi dediki bunlar zerdoştur ezidiler Türk halkına karşı hiç bir zararı olmamıştı ama Erdoğan Türk halkın adına ezidi katliamını gerçekleştirdi Bu çok büyük bir suçtur Türkiye muhalefetin tepkisi olmaması utanç veriçidir

Halk
Halk - 6 ay Önce

Geçikmiş bir açıklama ançak Halk çephesinde memnuniyetle karşılanmıştır

SIRADAKİ HABER