Arınç: Davutoğlu hükümeti kuramazsa Kılıçdaroğlu görevlendirilecek

Bülent Arınç, kısa sürede hükümetin kurulmasını planladıklarını ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyonu kuramaması halinde görevin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na devredileceğini söyledi

Arınç: Davutoğlu hükümeti kuramazsa Kılıçdaroğlu görevlendirilecek

"Bütün çabalarımızla kısa sürede hükümet kurmayı, kuramıyorsak da bunu hemen devretmeyi prensip olarak uygun görürüz" diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümetin bayrama kadar kurulamayacağını söyledi.

Arınç şunları dile getirdi:

45 GÜNLÜK SÜRE YENİ BAŞLADI

"Sayın Başbakanımız ilk görüşmeleri, yani ilk tur görüşmelerini genel esaslar içerisinde yapmayı, ikinci turda da temel konular üzerinde yoğunlaşmayı öngörüyor. Esasen 45 günlük süre yeni başladı. Ama bunu son güne kadar kullanacak da değiliz. Öncelikle Sayın Başbakanımız ikinci turdan sonra koalisyon yapma ihtimali olan partilerle belki son görüşmelerini yapar ve hükümetini kurar."

DAVUTOĞLU KURAMAZSA KILIÇDAROĞLU GÖREVLENDİRİLİR

"Başbakan Ahmet Davutoğlu koalisyon kurma çalışmalarında başarılı olamaması durumunda görevi iade edecek. Ondan sonra sayın Kılıçdaroğlu görevlendirilir. O da kendi çalışmalarını yapar. Yani zamana oynuyor değiliz. Zaman bizim açımızdan da önemlidir. Biz 13 yıldır iktidardayız. Bir ülkenin hükümetsiz kalmasının ne kadar zor olduğunu bilir ve idrak ederiz. O yüzden bütün çabalarımızla kısa sürede hükümet kurmayı, kuramıyorsak da bunu hemen devretmeyi prensip olarak uygun görürüz. Ama umarım ki Sayın Başbakanımızın, Genel Başkanımızın liderliğinde, başbakanlığında bir hükümet kurmak mümkün olabilecek. Bunun da bayramdan sonra kısa sürede gerçekleşmesini diliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 08:45
YORUM EKLE