Alper Taş: Seçimleri boykot etmeyeceğiz

ÖDP Eş Genel Başkanı Almanya’da soruları yanıtladı

Alper Taş: Seçimleri boykot etmeyeceğiz

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, AKP’yi sandıkta yenmenin yolunun "CHP’nin, HDP’nin ve sosyalistlerin yan yana geldiği bir seçim ittifakı" olduğunu söyledi. Hamburg Alevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Taş, Birleşik Haziran Hareketi (BHH) oluşumunu ve güncel gelişmeleri değerlendirdi. Önce bir sunum yapan Taş ardından gelen soruları yanıtladı.

Solda ortak mücadelenin temelini oluşturmak için birçok akademisyen, siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün katılımıyla, Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) oluştuğunu vurgulayan Taş, BHH’nin ilk adımda ‘laiklik’ vurgusunun öne çıktığını söyledi.

’AKP’NİN ASIL HEDEFİ PKK’Yİ TASFİYE ETMEK’

Barış sürecine ilişkin kuşkularını da dile getiren Taş, müzakere sürecinin yürütülmesi gerektiğine inandığını belirtti. Taş, gelişmeleri şöyle değerlendirdi: ’Silahların durması elbette hepimizin lehine bir gelişme. AKP’nin çözüm sürecinin asıl eksenini PKK’yi tasfiye etmek oluşturmaktadır. Kürt meselesini kendi çizdiği çerçevede yürütmek isteyen AKP hükümetinin bu sorunu çözeceğine inanmıyoruz’ dedi.

’KÜRT SORUNU SİSTEM İÇİNDE DE ÇÖZÜLÜR'

Taş, Kürt sorununun sistem içerisinde de çözümlenebileceğine inandığını ifade ederek "Mutlaka devrim ile çözülür diye bir şey yok. Kürt sorunun çözümü için üç önemli kırmızı çizgimiz bulunmaktadır. Eğer başkanlık sisteminin parçası olacaksa, emperyal-bölgesel güce hizmet edecekse, Türk-İslam sentezi gibi bir siyaseti savunuyorsa bu şekildeki çözüm anlayışına karşıyız’’ şeklinde konuştu.

’KILIÇDAROĞLU İLE KAPILAR AÇILDI AMA CHP KAÇIYOR’

Türkiye’de Haziran seçimlerinde CHP’den milletvekili adayı olmayı düşünür müsünüz şeklindeki soruyu ise Taş şöyle değerlendirdi:

’Sayın Kılıçdaroğlu Deniz Baykal gibi zor bir insan değil. Baykal zamanında CHP ile temasımız yoktu. Ancak Kılıçdaroğlu ile kapılar açıldı. CHP Kürt sorununda da önemli bir rol üstlenmeli. AKP’nin oluşturduğu, kurduğu cumhuriyete karşı yeni bir cumhuriyet oluşturulması konusunda Kürtlerin, ezilenlerin, sosyalistlerin ve sosyal demokratların bir araya gelmesi gerektiği inancımı ve düşüncemi Sayın Kılıçdaroğlu ile de paylaştım. Kürtleri AKP’nin elinden kurtarmamız gerekiyor. Kürt hareketinin Batı’da bir partner arayışında olduğu bilinen bir gerçek. CHP’nin bu anlamda tarihsel bir sorumluluk üstlenmesi gerektiğine inanıyorum. CHP şu an ne aritmetikte ne de siyasette kazanıyor. Açıkçası Türkiye’de gerçek anlamda üstlenmesi gereken bir rolden CHP kaçınıyor.”

’CHP'DEN MİLLETVEKİLLİĞİ TEKLİFİ ALDIM ANCAK KABUL ETMEDİM’

CHP’li üst düzey siyasetçiler ile biraraya geldiğini ve milletvekili olması konusunda kendisine adaylık teklifi edildiğini de hatırlatan Taş, ’Bu öneri saygın bir öneridir. Barajın altında kalacak bir partinin siyasetçisine yapılan bu tekliften dolayı kendilerine teşekkür ederim. Ancak mesele milletvekili olma meselesi değil. CHP Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ezilenler, sosyalistler vs. kesim ile biraraya gelmedi. AKP’nin siyasal malzemesi olan bir alanda siyaset yaptı. CHP keşke bütün solu kapsayan bir şey yapsaydı daha başarılı olurdu. Bu bağlamda milletvekilliği teklifini geri çevirdim’ dedi.

Seçimlerde gerek HDP gerekse CHP ile dayanışma içerisinde olacaklarını sözlerine ekleyen Taş, solun kurdunun yine sol olduğu bir düşüncenin terk edilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

’SEÇİMLERİ BOYKOT ETMEYECEĞİZ’

Taş, "Seçimler için temennimiz CHP'nin oylarını arttırması, HDP'nin barajı aşmasıdır. Bu, AKP'yi geriletecektir. Bu anlamda biz oyları bölmemek için ÖDP olarak seçime girmeme kararı aldık. Ama seçimleri boykot etmeyeceğiz.

Cumhuriyet rejimi kuruluş aşamasında Osmanlı'ya kıyasla ilericiydi ancak daha sonra gericileşmiştir. HDP ile ittifak olur mu diye soruyorlar. İttifak yapmayacağız. Temsili taleplerde bulunmayacağız. Bütün ezilenlerin, sosyalistlerin, sosyal demokrat güçlerle dayanışma içinde olacağız" şeklinde konuştu.

BHH’nin bir seçim ittifakı ya da birlik projesi değil bir mücadele ve savunma örgütü olduğunu savunan Taş, AKP’yi sandıkta yenmenin yolunu ise ‘CHP’nin, HDP’nin ve sosyalistlerin yan yana geldiği bir seçim ittifakı’ olarak tarif etti.

(Kaynak: avrupa-postasi.com )

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 20:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
nedim
nedim - 3 yıl Önce

Bu ÖDP geçmişten bugüne hep boyle ikiyüzlü siyaset yapiyor tavriniz belli yolunuz CHP dir yanlis

barajsavar
barajsavar - 3 yıl Önce

i̇stanbul sözleşmesi̇ öneri̇yorum. bi̇r bölgede bhh chp tüm adaylarını hdp çatısında göstersin. hem chp nin oyu artar hem de baraj aşılır.

kara kızıl
kara kızıl - 3 yıl Önce

onca laf gevelemiş sonra ‘chpnin, hdpnin ve sosyalistlerin yan yana geldiği bir seçim ittifakı diyor. hayır chp buna yanaşsa tamam. yanaşmıyor. alper taş bunun tespitini yapıyor: "...chp şu an ne aritmetikte ne de siyasette kazanıyor. açıkçası türkiyede gerçek anlamda üstlenmesi gereken bir rolden chp kaçınıyor." peki hemen ardından alper taş ne diyor dersiniz? tekrardan "chpnin, hdpnin ve sosyalistlerin yan yana geldiği bir seçim ittifakı"... kardeşim sen neden chp'den çok chp'ci oluyorsun. i-s-t-e-m-i-y-o-r-u-m diyor chp! "cemaatle, mhp ile takılcam" diyor. senin problemin ne? ne türk ilişkileriniz var chp ile! ayıp be. böyle kaypakça böyle ikiyüzlü siyaset olur mu be.

sdede
sdede - 3 yıl Önce

A Taş, CHPnin başkanı sanırım. ÖDPyi yanlışlıkla yazmış olmayasınız.

doğrucu
doğrucu - 3 yıl Önce

bizimde temennimiz hem fenerbahçe hemde galatasarayın şampiyon olmasıdır.

Katyuşka
Katyuşka - 3 yıl Önce

sağa kayan hdp ye oy yok

Aydın Doğer
Aydın Doğer - 3 yıl Önce

yıllarca sosyalistlerde oyları bölüyorsunuz dediler. Şimdi çıkıp Başkanı'mız -oyları bölmekten- bahsediyor. Seninse U.urastan farkın yokmuş o makamı terk et

Zafet
Zafet - 3 yıl Önce

bu ödp li geveliyor..chp ye oy verceğizi direk söylede kurtul .