AKP’de, "31 Mart’ta partiye oy verenler de tavır değiştirerek küskünlere katılırsa" kaygısı

AKP’de ‘çantada keklik’ olmayan mevcut seçmenin korunması fikri ağırlık kazanıyor

AKP’de, "31 Mart’ta partiye oy verenler de tavır değiştirerek küskünlere katılırsa" kaygısı

23 Haziran’da iktidarın tüm olanaklarını kullanarak tabloyu değiştirmeyi hedefleyen AKP’de, “31 Mart’ta partiye oy verenler de tavır değiştirerek küskünlere katılırsa” kaygısı hakim.

İktidar, 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da sandığa gitmeyen 1 milyon 705 bin seçmenin büyük çoğunluğunun “küskün ve tepkili” AKP seçmeni olduğu varsayımıyla, 23 Haziran’da bu durumda olanları Binali Yıldırım için oy kullanmaya ikna etmek üzere harekete geçti.

Birgün’den Sebahat Karakoyun’un haberine göre iktidar partisinde “Seçmen sayısını arttırmaya çalışırken mevcutları da kaybedersek” endişesi sıklıkla dillendiriliyor.

‘ÇANTADA KEKLİK OLMAYAN MEVCUT SEÇMEN KORUNMALI’

AKP’de, başta “beka söylemi” olmak üzere kampanya sürecinde yanlış bir strateji izlendiği, 31 Mart gecesi ve ardından seçimin iptali sürecinin kötü yönetildiği görüşünde olanlar, 23 Haziran’da ortaya çıkacak tablodan da kaygı duyuyor. “Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiği” algısı oluştuğu ve bunun “risk yarattığı” görüşünü dile getirenler, 23 Haziran stratejisinin “yeni seçmen kazanmak kadar ‘çantada keklik’ olarak görülmeyen mevcut seçmeni korumak” hedefine yönelik olmasında ısrarlı.

31 MART’TA OY VEREN SEÇMENİ KORUMA STRATEJİSİ

Bu değerlendirmeler ışığında AKP’nin 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimi için “Küskün seçmeni ikna etmek kadar 31 Mart’ta oy verenleri korumaya” yönelik bir strateji izlemesi bekleniyor.

‘TEŞKİLATLA BİNALİ YILDIRIM ARASINDAKİ GERGİNLİĞİ AZALTMAK İÇİN MAHALLE TOPLANTILARINA AĞIRLIK VERİLİYOR’

Erdoğan ve AKP açısından “varlık-yokluk seçimi” olarak yorumlanan 23 Haziran’daki İstanbul seçimine, 31 Mart’taki yenilginin nedenlerini tam olarak analiz ederek gitmek için parti içi değerlendirmeler de tüm hızıyla sürüyor. Partide deneyimli isimlerin tasfiyesi ve yerine yeni isimlerin gelmesiyle yaşanan kırgınlık ve küskünlüklerin tabana yansıdığı, İstanbul’da il örgütü ile Binali Yıldırım arasındaki gerginliğin de seçmeni etkilediği belirtilirken, bu tabloyu değiştirmek için tek tek seçmene ulaşmak üzere mahalle toplantılarına ağırlık verilmesi planlanıyor.

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fırat
Fırat - 7 ay Önce

ben bir kürd olarak sayın imam oğluyu tercih ederim kararımı Azrail bile deyiştirmez sayın imam oğlu yu ülkenin cumur başkanı olarak görüyorum Hırsız yalancı zalim akp fireunlara hayır

SIRADAKİ HABER