'Akil İnsanlar' toplantısına ülkücü engeli

Kayseri'deki heyetin toplantısı, ülkücü gruplar tarafından provoke edildi...

'Akil İnsanlar' toplantısına ülkücü engeli

Akil İnsanlar İç Anadolu Heyeti tarafından Hilton Kayseri Otelinde düzenlenen “Akil İnsanlar ve Sivil Toplum Örgütleri Kayseri buluşması” konulu toplantıda gerginlik yaşandı.

Evrensel'in haberine göre, ülkücü bir grubun protestosuyla başlayan etkinlikte içeriden katılım sağlayan kurumların protestosu da gerilimi artırdı. Toplantı yapılamadı.

"AKİL İNSANLAR'DA NİYE MİLLİYETÇİ BİRİ YOK"

Türk Ocağı, Ülkü Ocağı, Türkiye Kamu Sen ve MHP temsilcilerinin kalabalık katıldığı toplantıda Akil İnsanlar Heyeti, bayrağa ve İstiklal Marşı’na saygı göstermemekle suçlandı.

Sürekli aynı grubun söz alması ile devam eden toplantıda heyete, Bilgi Yurdu Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, “Devletin temel niteliklerini niye değiştiriyorsunuz. Öcalan ve Karayılan 'Ak Partiyi biz iktidar yaptık' dediler. Akil İnsanlar Heyetinde neden milliyetçi biri yok?” diye seslendi.

'NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE' SLOGANLARI

Kamu-Sen İl Başkanı Ali Benli’nin, “Türk milleti zekidir, çalışkandır. Türk milletinin akil adamlara ihtiyacı yoktur" demesi üzerine grup hep bir ağızdan “Ne mutlu Türküm diyene” diye bağırdı. Grup dışından ilk sözü alan Memur Sen üyesinin konuşmasının engellendiği toplantıda, küfür ve hakaretler de yer aldı. Yapılan küfürler nedeniyle polisi göreve çağıran Memur Sen üyesinin üzerine yürüyen grup, sonrasında da heyetin bulunduğu masaya yöneldi.

Akil İnsanlar Heyeti’nde bulunan gazeteci Hilal Kaplan’ı hedef alan grup, “Hilal hanım Türk bayrağı önünde oturmak size yakışmıyor” diyerek sözlü sataşmalarda bulundu. Kamu Sen ve Türk Ocağı üyeleri kargaşaya dönüşen toplantıda hep birlikte İstiklal Marşı okuduktan sonra “Türkler dışarı” diyerek salonu terk etti.

‘KAYSERİLİLER BUNLAR OLAMAZ’

Heyet Başkanı Ahmet Taşgetiren, salonun tamamen boşalmasından sonra basına yaptığı açıklamada “Kayseri'ye iletişim kurmaya geldik. Maksadımız hayırdan başka bir şey değildi. Bize ifade edilen hiçbir şeyi, toz olarak bile kabul etmiyoruz. Ülkemizi de, milletimizi de, bayrağımızı da seviyoruz. Ama salonda iletişim ortamı kalmadığı için toplantıyı sürdüremedik. Organize bir grubun müdahalesiyle karşılaştık. Gerilim artınca, tansiyon yükselince toplantımızı sona erdirdik. Bizim tanıdığımız Kayseri ve Kayserililer bunlar olamaz” diye konuştu. 

Akil İnsanlar heyeti Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yaşatma Koruma Derneği’ni ve Alevi Kültür Merkezini de ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2013, 20:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER