Ahmet Türk: Birlik olursa Kürtler için yeni bir süreç başlar

Ahmet Türk, Ulusal Birlik Çalıştayı’nı değerlendirdi

Ahmet Türk: Birlik olursa Kürtler için yeni bir süreç başlar

Ulusal Birlik Çalıştayı’na katılan deneyimli Kürt siyasetçi Ahmet Türk, ulusal birliğin Kürtler için önemini, geçmişte ulusal kongrenin toplanmamasında etkili olan ‘kaygıları’ ve izlenmesi gereken siyaseti değerlendirdi.

Ulusal birliğin sağlanması için uzun yıllardır çalışmalar yürüttüklerini hatırlatan Ahmet Türk, “Ara sıra Başur partileri ile bir araya geliyorduk. Artık bir araya gelmemizin ve ortak hareket etmemizin kaçınılmaz olduğunu her zaman söyledik. Geçmişte birbirimize selam vermediğimiz partiler ile şuan fikir alışverişinde bulunuyoruz, ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu durum bizi umutlandırıyor. Umarım bu çalışma ileride daha fazla işbirliği yapmamızı sağlar” diye konuştu.

‘TOPLANTILAR KAĞIT ÜSTÜNDE KALMAMALI’

“Ulusal birliği sağlama ve ulusal kongreyi gerçekleştirme zemini var şuan” diyen Türk, sözlerine şöyle devam etti:

“Rojava’da başlayan birlik çalışmaları halkla bir araya gelerek daha da ilerletilmeli. Yoksa toplantılar ve kağıt üstünde alınan kararlar yeterli değil. Bu süreçte halkı buluşturmak ve harekete geçirmek için ciddi çalışmalar yapılmalı. Bu konuda ciddi bir tavır göstermeliyiz. Gerçekçi olmamız gerekir. Halkımız son süreçte susturulmuş durumda. Örneğin Kızıltepe gibi bir yerde yüzde 80 oy alıyoruz ama 200-300 kişi ile açıklama yapıyoruz. Şüphesiz sorun halkta değil, fakat halkı cesaretlendirecek bir mesaj vermek ve halkı hareketlendirmek lazım. O yüzden halkın sahip çıkacağı bir siyaset geliştirilmeli. Kürt halkı bu saldırılara karşı çok öfkeli ama siyasetçiler bunu organize edip ortak bir çalışma yürütmüyor. Bu olmadığı taktirde halkın da buna sebep olana tepki göstermesi gerekir.”

‘HALK ESAS ALINMALI’

Bazı siyasi partilerin Ortadoğu’da denge siyaseti yürüttüklerini kaydeden Türk, “Yani durumlarına göre kendilerine bir koruma şemsiyesi yapmışlar. Bu siyasetin geleceği için hiç bir faydası olmayacak. Çünkü halkınızla birlik olmanız gerekir. Zaten her tarafta Kürtlere karşı saldırı halindeler, Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için birlikte hareket ediyorlar. Siz de buna karşı halkınıza yaslanmalısınız. Parti ve ulusal değerleri esas alan herkesi kucaklayan bir siyaset yürütmeliyiz. Kimseyi suçlamak istemiyorum ama böyle bir eksikliğimiz var. Bunları göz önünde bulundurmamız lazım. ‘Eğer bunu yaparsam, şunun saldırılarına uğrarım’ diyorlar. Ama halkınızın kazanımlarını esas almazsanız, halkınıza inanmazsanız, bir gün yine bu saldırılara maruz kalacaksınız. Geçmişte ulusal kongrenin toplanması için yapılan çalışmalar da bu yaklaşımlar yüzünden başarıya ulaşmadı” dedi.

Kürdistan halkının çok önemli ve kritik bir süreçten geçtiğini ifade eden Türk konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

 “Kürtler ellerine geçen fırsatı iyi değerlendirmeli. Böyle önemli dönemlere her zaman rastlayamıyoruz. Bugün Kürtler bütün dünyada tanınıyor ve öncülük yapıyorlar. Eğer bu fırsat iyi değerlendirilmezse, Kürtlerin tüm kazanımları saldırıya uğrar ve Kürdistan’da büyük olaylar yaşanır. Eğer bu dönemdeki fırsat iyi değerlendirilirse ve Kürtler birlik olursa kazanımları daha da artar. Kürtler için yeni bir süreç başlar.”

Kaynak: Fırat Haber Ajansı


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER