A&G Araştırma'nın son anketine göre partilerin oy oranları

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür elindeki son anketin sonuçlarını açıkladı

A&G Araştırma'nın son anketine göre partilerin oy oranları

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, son anket verilerini kamuoyu ile paylaştı. AKP'nin 'iktidarın sınırında' olduğunu söyleyen Gür, "Yüzde 42 tek başına iktidar getirebilir. Son vekillikleri kimin aldığı önemli" dedi. Gür, HDP'nin oy oranının ise 'yüzde 12-13 bandında' olacağını söyledi. 

Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'ın sorularını yanıtlayan (31 Ağustos 2015) Adil Gür'ün açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

- Bir araştırmada okumuştum. AK Parti nokta atışı olarak 90 bin oy alırsa tek başına iktidarı elde edebiliyor.

Evet, oy oranı konuşmanın bir anlamı yok. Yüzde 44 tek başına iktidar çıkarmayabilir. %42 tek başına iktidar getirebilir. Son vekillikleri kimin aldığı önemli. Çankırı'da oyunu 10 puan arttırmanın bir anlamı yok. Zaten 2-0 almışsın. O yüzden yüzdelerin bu seçimde fazla bir önemi yok.

- Yarın seçim olsa partilerin oy oranları nasıl olur?

Yarın değil bugün seçim olsa diyelim. 24 saat uzun bir süre. Yarın sabah neye uyanacağımızı bilmiyoruz. AK Parti yüzde 43-44, CHP yüzden 26-27, MHP yüzde 13-14, HDP yüzde 12-13 oy alacağını düşünüyorum. Bu benim görüşüm. Bana "4 partili mecliste tek başına iktidar çıkmaz" diyorlar. Çıkar ama dediğim gibi il il çalışma yapmak, az farkla kazanılan ve kaybedilen yerler üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

- Türkiye nasıl bir 60 gün yaşayacak?

Bu seçimde tek bir şey konuşacağız. AK Parti tek başına iktidar olacak mı? AK Parti tam iktidarın sınırında. Yarım puan bile altın değerinde. Muhalefet partileri de tek başına iktidar yapmamak için büyük bir kampanyayla Ak Parti'ye vuracaktır. Çok sert bir seçim dönemi yaşayacağız. Ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Bütün siyasi partilerin üslubuna dikkat etmesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 10:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
zurna
zurna - 6 yıl Önce

hdp barajı zor geçer bu seçimde. pkk bitene kadar , ülke temizlenene kadar devam ))

okuyucu
okuyucu - 6 yıl Önce

algı operasyonu yapıyor. düşünüyormuş. senin işin düşünmek değil, topladığın verileri kuralına uygun bir şekilde hesaplamak ve açıklamak. siyasi otorite değilsin, partilere strateji önerileri haddin değil.

dimitri
dimitri - 6 yıl Önce

tayyib beyin partisi iktidar olamayinca yine mi secim yaptircaklar masraflari kendi ödesin

SIRADAKİ HABER