Afrin'in zeytinyağı 'ticari sır' oldu

Pakdemir'li, CHP Milletvekili Güzelmansur'un sorularını cevapsız bıraktı

Afrin'in zeytinyağı 'ticari sır' oldu

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un ihraç kaydıyla Türkiye’ye getirilen Afrin zeytinyağlarının ne kadarının iç piyasaya sürüldüğüne ilişkin sorularına istenilen verileri “ticari sır” gerekçesiyle açıklamadı.

CHP Milletvekili Güzelmansur soru önergesinde iç piyasaya sürülen Afrin zeytinyağlarının miktarının, bunların nasıl denetlendiğinin, ihraç kaydıyla getirdiği zeytinyağını iç piyasaya süren firma sayısının ve bunlara kesilen cezaların kamuoyuna açıklanmasını istemişti.

Pakdemirli ise bu soruları “ticari sır olduğu gerekçesiyle açıklamadı.

KAÇAKÇILIK DA ‘TİCARİ SIR’ OLDU

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Güzelmansur “TÜİK 2019 Dış Ticaret verilerine göre, 2019’da, Afrin’den 44,5 milyon dolarlık zeytinyağı getirildi. Bunlar iç piyasaya sürülmemesi ve ihraç edilmesi kaydıyla yurda sokuldu. Ancak belki denetim eksikliğinden, belki göz yumulduğu için bu zeytinyağlarının önemli bir kısmı iç piyasaya sürüldü. Neticede yerli zeytinyağı fiyatı litre başına 3-4 TL düştü. Zeytinyağı üreticilerimiz maliyetine dahi zeytinyağı satamaz duruma geldi. Üretici ve tüccarlar ciddi zarar ettiler. Bu durum toplumun önemli bir kesimini etkiledi. Burada açıklanması istenen yasalara uygun olarak ticaret yapanlara ait bilgiler değil, kanunları çiğneyenlere, vatandaşı mağdur edenlere yönelik verilerdir. Dolayısıyla ‘ticari sır’ denilerek açıklanmayan veriler aslında kaçakçılığın konusudur. Kaçakçılık ne zamandan beri ticaret sayılıyor? Bu konu izaha muhtaçtır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 08:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
Erman
Erman - 11 ay Önce

Madem fiyatlar düştü açıktan yapsınlar, 3-4 lirayla kimse iflas etmez. Dünya zam yedik milletvekilinin derdi dışa satılsın, desene laf geciremediginiz üreticiyi böyle sıkıştırın biraz diye

Abdullah güzer
Abdullah güzer - 11 ay Önce

Zeytin yağının fiyatı düşmüşmüş bizim haberimiz olmadı

SIRADAKİ HABER