Abdullah Gül: Yeni Zelanda Başbakanı'nı tüm liderler örnek almalı

Gül, Erdoğan'ın aksine Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'in yaptığı açıklamaların dünyaya örnek olması gerektiğini söyledi

Abdullah Gül: Yeni Zelanda Başbakanı'nı tüm liderler örnek almalı

Yeni Zelanda'da Cuma namazına yapılan silahlı saldırının ardından Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'in yaptığı açıklamalar tüm dünyada olumlu bir etki yaratırken, saldırının görüntülerini seçim mitinglerinde dev ekranlarda göstererek propoganda yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, tüm dünya tarafından eleştirildi.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, Erdoğan’ın katliam görüntülerini göstermesinin ülke dışındaki Yeni Zelandalıları tehlikeye atabileceğini ifade etmesinin ardından eleştiri oklarını yeni Zelanda hükümetine çeviren Erdoğan, Çanakkale Savaşı'nın yıldönümünde Yeni Zelandalılara yönelik yaptığı "Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın" açıklaması dünya kamuoyunda 'Yeni Zelandalılara ve diğer Batılı ülke vatandaşlarına yönelik şiddetin körükleme riski' olarak yorumlandı.

11'İNCİ CUMHURBAŞKANI GÜL, 'YENİ ZELANDA BAŞBAKANI TÜM LİDERLER TARAFINDAN ÖRNEK ALINMALI' DEDİ

Bu tartışmalar sürerken 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zıttı ifadelere yer verdi.

Gül, “Yeni Zelanda’da yaşanan tüyler ürpertici katliam sonrasında Başbakan Jacinda Ardern’in yaptığı sağduyulu konuşmalar, ortaya koyduğu kuşatıcı politika ve sergilediği samimi ve kararlı tavır tüm liderlerin örnek almasını gerektirecek niteliktedir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adallet
Adallet - 2 yıl Önce

Adullah bey niye sesiz kaliyorsun ulke kutuplasti herkes birine selam vermeye korkuyor Erdogan na bir ders verilmese ulke bolunmeye gidiyor tam zamani eleni tas demiyorum atese sokmalisinki ulke rahat nefes olsun korkma halk arkanda

SIRADAKİ HABER