Abdullah Gül'den Rusya çağrısı

Gül, Türkiye ile Rusya ilişkilerinde son aylarda ortaya çıkan sorunun vakit geçirilmeksizin giderilmesinin 'çok önemli' olduğunu söyledi

Abdullah Gül'den Rusya çağrısı

11’inci Cumhurbaşkanı Abdulla Gül, 19’uncu Avrasya Ekonomik Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu.

Türkiye-Rusya ilişkilerine değinen Gül, iki ülke arasında yaşanan krizin bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yaparak, ”Türkiye-Rusya İlişkilerinin çok boyutlu ortaklığa dönüşmesinde şahsen emek vermiş ve bunun gerek iki halkın gerekse Avrasya’nın refahı ve istikrarı için çok olumlu sonuçlar yarattığına inanan ve bu uğurda hem siyasetçi hem devlet adamı olarak şu çağrıyı yapmak isterim,” dedi.

“Türk - Rus ilişkilerinde son aylarda ortaya çıkan sorunun vakit geçirilmeksizin giderilmesinin ve eski duruma tekrar dönülmesinin çok önemli olduğu kanaatinde” olduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

“Bunun sadece iki ülke için değil bölge için ve bölgedeki başka sorunların hallinin kolaylaştırılması ve yeni sorunlar çıkmaması için önemli olduğunu düşünüyorum. Böyle bir adımın iki ülke arasında refah ve dostluğunun ötesinde çok geniş bir coğrafyada iş birliği ve istikrar bakımından sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Sadece Avrasya’da değil çok daha ötesinde.”

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 17:52
YORUM EKLE