ABD’den Cenevre ve S-400 açıklaması

Mattis, Suriye'de yeni çatışmasızlık bölgelerinin kurulmasını desteklediklerini söyledi

ABD’den Cenevre ve S-400 açıklaması

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Suriye'deki operasyonları konusunda açıklamalarda bulundu.

Pentagon’da açıklama yapan Mattis, Suriye'de barışçı çözüm için yapılan Cenevre görüşmeleri sonuçlanana kadar ABD ordusunun Suriye'de kalacağını söyledi.

Suriye'de yeni çatışmasızlık bölgelerinin kurulmasını desteklediklerini söyleyen Mattis, ABD ordusunun Suriye'den ancak Cenevre'deki barış görüşmelerinin başarılı olduğunun belli olmasının ardından çıkacağını söyledi.

Mattis "Cenevre sürecinin çözülmesinden hemen önce gidecek değiliz. Bu herkesin orada kalacağı anlamına gelmiyor. Bu, belli birliklerin oradan ayrılacağı anlamına da gelmiyor. Sadece bu duruma doğru gittiğimizi söylüyorum. Dürüst olmak gerekirse bu kararları vermedim. Diplomatik çözüm için şartları belirlediğimizden emin olacağız. Yani bilirsiniz sadece polislik kısmını halledip sonra 'geri kalanı için iyi şanslar' değil. Biz bunu diplomatik çözümü desteklemek için yaptık" dedi.

Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre görüşmelerinin 8. turunun 28 Kasım'da başlayacağını açıklamıştı.

'ONLAR SAVAŞMAK İSTEDİĞİ SÜRECE SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

ABD'nin uzun vadeli hedefinin 'IŞİD 2.0'ın geri dönmesini önlemek olduğunu söyleyen Mattis "Düşman henüz bölgeyle işinin bittiğini duyurmadı. O yüzden biz onlar savaşmak istediği sürece savaşmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) ABD'ye Suriye'de IŞİD ile savaşma izni verdiğini öne süren Mattis "Biliyorsunuz, Birleşmiş Milletler (BM), IŞİD'in peşinden gidebileceğimizi söyledi. Onları oradan çıkartmak için ordayız. Ancak bu bizim oradan hemen gideceğimiz ve IŞİD 2.0'ın ortaya çıkmasına izin vereceğimiz anlamına gelmiyor. Sanki bu bir sürpriz olmuş gibi… O nedenle biz işleri ilerletmek için BM'nin aracı olduğu Cenevre'deki çabalara katılmalıyız" dedi.

Yaklaşık 70 ülkenin yer aldığı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Irak ve Suriye'de kara ve havadan IŞİD ile savaşıyor.

Mattis, ABD'nin çatışmasızlık bölgeleri konusundaki stratejisiyle ilgili soruya ise 'sivillerin evlerine güvenli şekilde dönebilmesi için bu bölgelerin genişletilmeye değer olduğu' yanıtını verdi.

"Onları genişletmeyi sürdürürsünüz. Önce bir alanı ardından diğer bir alanı çatışmadan arındırırsınız. İnsanların dönebilmesi için bir şeyler yapmayı denersiniz" diyen Mattis, Suriye'nin güneybatısında böyle bir çatışmasızlık alanının kurulduğunu hatırlattı ancak bunun başka yerlerde de benzer alanların kurulmasını garanti altına almadığını belirtti.

Mattis "Güneybatıdaki alan biliyorsunuz Rus askeri polisinin bulunduğu yerler. Ancak her alan farklıdır. O nedenle tüm bölgelere uyan bir şablon yok" diye konuştu.

'ABD ORDUSUNUN ÇATIŞMASIZLIK BÖLGELERİNDE DEVRİYE GÖREVİ PLANI YOK'

Mattis, ABD askerlerinin Suriye'de ilan edilen çatışmasızlık bölgelerinde devriye görevi yapma planları olmadığını da açıkladı. ABD'li bakan "Bu tartışılmadı" dedi. ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Vietnam'daki APEC zirvesindeki kısa görüşmelerinde Suriye konusunda ortak açıklamayı onaylamıştı.

İki ülkeden uzmanların hazırladığı ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov tarafından koordine edilen ortak açıklamada, Rus ve ABD'li liderler IŞİD'i tamamen yenilgiye uğratana kadar beraber mücadele kararlılığını tasdik etmişti.

İki lider ayrıca Suriye'nin güneybatısındaki çatışmasızlık bölgesinde bulunan Amman Gözetim Merkezi'nin ateşkes rejimini izlemeyi sürdürmesinde de mutabık kalmıştı.

'TÜRKİYE'NİN BAĞIMSIZ KARARI'

Mattis ayrıca Türkiyeli mevkidaşı ile yaptığı görüme hakkındaki soru üzerine Türkiye'nin Rusya ile yaptığı S-400 hava savunma sistemi satın alınması anlaşması konusunda da açıklamalar yaptı.

ABD'li Bakan "Bu Türkiye'nin bağımsız kararı. Ancak bunlar (S-400) NATO ile birlikte çalışamayacak. O nedenle eğer ilerlemeyi düşünüyorlarsa bunu göz önünde bulundurmalılar" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER