2.5 milyon gurbetçi oy kullanabilecek

Siyasi partiler örgütlenmek için kollar sıvayacak…

2.5 milyon gurbetçi oy kullanabilecek

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerde oy kullanmalarına olanak sağlayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, siyasi partiler bu ülkelerde örgütlenmek için kollarını sıvarken, yasanın uygulanmasında esas yükü taşıyacak.

 

Dışişleri Bakanlığı’nın Türk vatandaşlarının yaşadığı 100’den fazla ülkeden resmen izin isteyeceği belirtiliyor. Kamu düzeni gerekçesiyle daha önce Türkler'in oy kullanmalarına pek sıcak bakmayan Almanya’nın ise, olumlu yanıt vereceği umuluyor. Seçmenlerin yoğun olacağı ülkelerde "randevu" ile oy kullanılması öngörülüyor.

 

Yurt dışındaki vatandaşların, gümrüklerin yanısıra bulundukları ülkelerde de oy kullanabilmelerine yönelik yasa 18 Mayıs’ta yürürlüğe girerken, uygulamada kilit bir rol oynayacak Dışişleri Bakanlığı’nın hazır olduğu ifade ediliyor.

 

Başta Almanya’da olmak üzere, yabancı ülkelerde toplam 5 milyon civarında Türk'ün yaşadığı, bunların 2.5 milyonunun, Türk temsilciliklerinde kurulacak sandıklarda oy kullanabileceği hesaplanıyor.

 

Ancak yurtdışındaki Türkler'in sandık başına gidebilmeleri için ilgili ülkelerden resmen izin almak gerekecek. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanlığı’nın, 100’den fazla ülkeden izin talep edeceği belirtilirken bazı ülkelerin olumsuz yanıt verebileceği de hesaba katılıyor.

 

-SEÇMENLERİN 1.5 MİLYONU ALMANYA’DA-

Buna karşın, seçmen sayısının 1.5 milyon civarında olacağı varsayıldığı Almanya’nın yaklaşımı konusunda Ankara’da iyimserlik var. Diplomatik kaynaklar, “Almanya’nın olumlu yanıt vereceğini umuyoruz” derken daha önce kamu düzeni konusunda endişelerini dile getiren Almanya’nın, alınacak önlemler anlatıldığında herhangi bir itirazının kalmayacağına inanılıyor.

 

-“RANDEVU” SİSTEMİ-

Nitekim, Türkiye’nin, özellikle Almanya gibi seçmenlerin yoğun olacağı ülkelerde almayı planladığı çeşitli önlemlerin arasında “randevu” ile oy kullanılabilmesi de bulunuyor.

 

Bu sistem, özellikle diplomatik misyon binalarının dışında uzun kuyrukları görmek istemeyen Almanya gibi ülkeler açısından düşünülüyor.

 

Ankara’nın, çeşitli ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’de oy kullanmalarına izin verdiği anımsatılırken, Türk vatandaşlarının çok yoğun yaşadıkları ülkelerin makamlarından oy hakkının kullanılmasına yardımcı olmaları isteniyor.

 

-SANDIKLAR 38 GÜN AÇIK KALACAK-

Yurt dışındaki vatandaşlar, genel seçimler, Cumhurbaşkanı seçimi ve referandumlarda oy kullanabilecek. Yığınlar önlenmesi için seçim gününden 45 gün önceden başlayarak açılabilecek sandıklar 38 gün açık kalabilecek.

 

Sandıklardaki düzen, Türkiye’deki uygulama gibi olacak, güvenlik aynı biçimde sağlanacak ve siyasi partiler temsilcilerini bulundurabilecek. O nedenle siyasi partilerin bu ülkelerde örgütlenmek için kollarını sıvamaları gerekiyor. Çünkü, yasanın uygulanmasında esas yükü onlar taşıyacak.

 

Zarfların içine konulacak oylar, Türkiye’ye getirilip Yüksek Seçim Kurulu'nca sayılacak.

 

Öte yandan, yasanın elektronik oy kullanma olanağını sağladığı ancak bu konudaki kararın YSK’ya bağlı olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2012, 13:17
YORUM EKLE