İran Büyükelçiliği, Mevlüt Çavuşoğlu ile Cevad Zarif arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, son zamanlarda yaşanan yanlış anlaşılmanın giderildiğini ifade etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamalarının “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Gözden kaçırmayın

Yunanistan'dan Erdoğan'a: Tartışmaya girmeyeceğiz Yunanistan'dan Erdoğan'a: Tartışmaya girmeyeceğiz

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakü'deki konuşmasında okuduğu şiir sonrasında İran tarafının tutumu ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşına, söz konusu şiirin Dağlık Karabağ ile ilgili olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında İran'ı ima etmediğini belirtti.

Çavuşoğlu, “bu konuyla ilgili düşüncelerin Türkiye'ye iletebileceği kanallar açıkken İran tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan mesnetsiz ve ağır açıklamalar yapılmasının kabul edilemez olduğunu” söyledi.

İran Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

 "Türkiye Dışişleri Bakanı @MevlutCavusoglu ile İran Dışişleri Bakanı @JZarif arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, son zamanlarda yaşanan yanlış anlaşılma giderildi ve taraflar,iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve genişletilmesinin önemini vurguladı. #kardeşlik"