Emek Partisi Ordu İl Örgütü tarafından yapılan panelde konuşan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emek Özgürlük İttifakı olarak seçim sürecini planlarken gerçek laiklik ve demokrasi mücadelesini kesintisiz sürdüreceklerini söyledi.

Cumartesi günü Belediye İş Sendikası Ordu Şubesi Toplantı Salonu'nda yapılan "Seçim sürecinde laiklik ve demokrasi mücadelesinin önemi konulu panele CHP, HDP, TKP, SOL Parti, YSP, SYKP, Egitim Sen, Tüm Köy Sen, Ordu Çevre Derneği, ADD,  temsilcileri de katıldı.

Açılış konuşmasında panele katılanlara teşekkür eden Emek Partisi İl Başkanı  Hikmet Poyraz, "Seçim süreci başladı.

İlk hedefimiz tek adam yönetiminin sonlandırılmasıdır. Her şeyi seçime havale eden bir parti değiliz. İşçi ve emekçilerin örgütlü olarak geleceklerine sahip çıkması önceliklerimizden. Bu nedenle her alanda mücadelenin yükseltilmesi gerekiyor. Panelimizi de bu anlayışla gerçekleştiriyoruz" dedi.

Panelde seçim konusuna da değinen Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan şunları söyledi:

"Cumhuriyet dönemi de dahil gerçek bir laiklik tesis edilemedi. Devlet kendi siyasetini oluşturmak amacıyla kullanıldı. Dinle devlet birbirinden ayrılmadı. Türkiye'de devlet dinle ilişkisini sürdürdü.  Din, burjuvazinin gereksinimini göre biçim aldı. Özellikle de DP döneminde tarikatlar cemaatler örgütlenmesini önü açıldı. Böylece siyasal gericiliğe de gelişmeye başladı.

Laiklik dönemin gerektiğine göre oluşturuldu. Cumhuriyetin başında başka, DP döneminde başka, 12 Eylülde başka biçimlerle karşılaştık.

12 Eylül sonrası Özal döneminde dini örgütlenme ve siyasi gericilik hızlandı. Günümüzdeki durum ortada. Din sınıflarlararası çelişkinin üzerini örtmek için kullanıldı. Erdoğan da geçmiş olarak doğru biçimde Menderes ve Özal dönemine atıfta bulunuyor. Ortadoğu'da ki ilişkiler daha farlı boyutta gelişim göstermektedir"

Selma Gürkan İslami sermaye grubunun tarikatlar üzerinden geliştirildiği ve Gülen cemaatini örnek vererek tek adam rejiminin faşizmi inşa sürecinde dini kullandığını söyledi:

"Laiklik, seküler ve muhafazakar kesim arasında bir tartışma alanı değildir. Bu oyuna gelmek, Erdoğan'ın işine yarar. Laiklik inananla, inanmayanın hakkının güvencesidir. Sosyalistler için din kavga alanı değildir"

Demokrasi ve laikliğin bir bütün olduğunu vurgulayan Gürkan, "Devlet dinden elini tamamen çekmeli, tarikatların ekonomik kaynakları kesilmeli. Laiklik önemli bir kazanım.  Emek ve Özgürlük İttifak'i olarak programımıza koyduk. Tüm kesimlerle bu konuda ortak mücadele etmek zorundayız. Ayrımcı anayasa değişikliğine HAYIR demek doğru. Bu konuda partilerin ortak iradesi önemli" dedi.

Tek adam iktidarına son vermek için görevlerinin olduğunu biliyoruz diyerek, "Otoriter faşist rejimi insanı önden mücadeleyi büyütmek gerekir. Yalnızca seçime daraltmak zorundayız. Seçim süreci bakımında Emek ve Özgürlük İttifakı olarak aday çıkaracağız ancak tek aday için kapıları kapatmıyoruz" dedi.

Kaynak: Evrensel