HDP İstanbul eski Milletvekili Sebahat Tuncel, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla hakkında yürütülen 4 ayrı soruşturma kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi.

Tuncel hakkında, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında seçim çalışmaları sırasında Anadolu Yakası'nın çeşitli ilçelerinde PKK'yi övücü konuşmalar yaptığı iddiasıyla 4 ayrı soruşturma başlatılmıştı.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ"

Sebahat Tuncel öğleden sonra Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na avukatı ile birlikte gelerek ifade verdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Başsavcı vekili Abdurrahman Üşenmez'e ifade veren Tuncel, soruşturmaya konu olan sözlerinin  ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

"DEMOKRASİ HEPİMİZE ŞART”

İfade sonrası konuşan Tuncel, Türkiye'de siyaset yapmanın zor olduğunu belirterek, "Demokratik siyasetin önündeki baskılar, bir şekilde aslında bu davalarla somuta kavuşmuş oluyor. Biz hep söylemde Türkiye'de siyaset yapmanın çok kolay olmadığını, demokrasinin işlemediğini, insanların görüş ve ifadelerini özgürce ifade etmediğini hep ifade etmiştik. Şimdi milletvekili olduğumuz dönemlerde yaptığımız konuşmalar nedeniyle ifade verme durumunda kalıyoruz. Meclis kürsüsünde söylediğimiz şeyleri, sokakta söylediğimizde bu bir suç unsuru olarak ele alınıyor. Sadece benim değil birçok arkadaşımız şu an, milletvekilliği olmayan, dokunulmazlığı kalkan arkadaşlarımız ifade vermek durumunda kalıyor. Umarım kimsenin görüş ve düşüncelerini ifade ettiği için ifade vermeyeceği bir ülkeyi hep birlikte yaratabiliriz. Demokrasi hepimize şart" dedi.

"MÜCADELE BAŞKA ALANDA DEVAM EDİYOR"

"2008, 2009 ve 2010 yıllarında partimizin yaptığı toplantılar, kongre ve anayasa paketinin boykotuna dair yaptığımız konuşmalar nedeniyle ifade verdik" diyen Tuncel, "Bu da ilginç bir durum tabi partimizin kongresine katıldığımız için ifade vermek sanırım Türkiye'de olan bir durum. Ben 2 dönem milletvekilliği yaptım, 8 yıl boyunca. Türkiye'de gitmediğim il kalmadı. Sonuçta biz hep halkın, emekçilerin, işçilerin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bu gün mücadele başka alanda devam ediyor. Belki parlamentoda değiliz ama parlamenter zemin dışında da sokakta bu mücadeleyi yürütmeye devam edeceğiz" diye konuştu.