Mustafa Güçlü / Demokrat Haber

Muğla Köyceğiz Sandras Dağı’nda Çamovası Mahallesi sınırları içinde Efes Endüstri Min. San ve Tic. A.Ş tarafından yapılması planlanan olivin ocağı ve kırma eleme tesisi için verilen “ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) gerekli değildir” kararının iptali için açılan davanın keşif ve bilirkişi incelemesi bugün saat 11.00’de Çayhisar vadisinde gerçekleştirildi.

Bölgedeki STK’ler ve çevre örgütlerinin de katılım sağladığı keşifte bilirkişi ilgili maden şirketinin açmak istediği iki ocağın ve kırma eleme tesislerinin yapılacağı alanı gezdi.

Şirket avukatının zaman zaman yaptığı itirazlara vatandaşların gösterdiği tepkiyle yükselen tansiyona rağmen zor arazi koşullarında bilirkişi tarafından planlanan keşif maden sahasına ait iki poligon da gezilerek gerçekleştirildi.

Sandras Koruma Platformu sözcüsü Murat Demirci, maden işletmesine açılacak alanın koruma altına alınan bölgeye uzaklığının yaklaşık 75 metre olduğunu bu yüzden Çayhisar vadisinin flora ve fauna açısından bütünlük içinde değerlendirilerek bir karara varılmasının önemini belirtti.