İstanbul Taksim'de altı kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı bombalı saldırının planlayıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Ammar Jarkas’ın İstanbul’da 2020’de bir araba kiralama şirketi kurduğu ortaya çıktı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi dünkü yazısında, İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı planlayan kişinin Ammar Jarkas isimli birisi olduğunu söylemişti.

Selvi, Suriyeli Jarkas’ın bir yıl önce Türkiye’ye geldiğini öne sürmüştü.

Diken'den Canan Coşkun'un haberine göre ise, eylemi planladığı öne sürülen Jarkas’ın kişisel Facebook hesabındaki 13 Şubat 2020 tarihli bir paylaşımda Zrak Rent A Car isimli bir şirketin sayfasını da paylaştığı görülüyor.

200 BİN TL SERMAYEYLE KURULMUŞ

Bu şirket ticaret sicili kayıtlarına göre, Ocak 2020’de Esenyurt’ta Muhammed Ammar Jarkas ve Suriye uyruklu Marwan Barwdji ortaklığında 200 bin TL sermayeyle kurulmuş. Şirketin unvanı ‘Zrak Group Oto Kiralama Danışmanlık Hizmetleri’ymiş.

Haziran 2021’e gelindiğinde Jarkas şirketteki payını Barwdji’ye devretmiş, şirketin ismi de ‘Zrak Group Tekstil Oto Kiralama Danışmanlık Hizmetleri’ olarak değişmiş. Şirketin adresi de Küçükçekmece’ye taşınmış. Temmuz 2022’de ise Barwdji, Yaser Baroudji’yi şirkete ortak yapmış. Kayıtlara göre Jarkas, Barwdji ve Baroudji’nin kimlik numaraları 99 ile başlıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yabancı uyruklu kişilere 99 ile başlayan bir yabancı kimlik numarası veriliyor.

‘SEKİZ-DOKUZ YILDIR BURADA’

Diken’in şirketin Facebook hesabında yazan telefon numarasından ulaştığı kişi Ammar Jarkas’ın kardeşi Ahmad Ramez olduğunu söyledi. Ramez, gözaltında olduğu belirtilen Jarkas’la ilgili “Adam çalışıyor, sekiz-dokuz yıldır burada” dedi.

Diken'e Jarkas’la görüşemeyeceğini söyleyen Ramez, avukatları aracılığıyla yanıt verileceğini belirtti.

TANK VE SİLAHLI FOTOĞRAFLARI OLAN HESABINI KİLİTLEDİ

Ammar Jarkas’ın Facebook profilinde tank ve silahlarla çekilmiş, kamuflaj kıyafetli fotoğraflar da yer alıyor. Jarkas ve Ahmad Ramez, haberin yayınlanmasından ve sosyal medya platformlarında fotoğraflarının paylaşılmasından sonra Facebook hesaplarını kilitledi.

jarkas2

jarkas1

205079