Irak'ın başkenti Bağdat'ta Mukteda Sadr'ın liderliğindeki Sadr Hareketi yanlılarının düzenlediği gösterilerde yaralı sayısının 125'e yükseldi.

FY7WIKnWYAEnY9D

Duvar’ın haberine göre, Irak Sağlık Bakanlığı gösterilerdeki yaralı sayısına ilişkin açıklama yaptı.

"Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlara getirilen yaralı sayısı 100'ü sivil, 25'i asker olmak üzere 125'e ulaştı" ifadesine yer verilen açıklamada, yaralıların tedavisi için gerekli tüm önlemlerin alındığı ve diğer sağlık hizmetlerinin sağlanması için bakanlığa bağlı kurumların seferber olmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlıktan sabah erken saatlerde yapılan açıklamada, başkentteki Yeşil Bölge'de göstericilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 60 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşılmıştı.

FY7WIKnWIAEU6nR

NE OLMUŞTU?

Irak'ta Ekim 2021'de yapılan seçimlerden galip çıkan Şii siyasi ve dini lider Mukteda Sadr, hükümeti kuramayınca siyasetten çekilmişti.

Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi olan Koordinasyon Çerçevesi'ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz'da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani'yi seçtiğini duyurmuştu.

Mukteda es-Sadr destekçileri, İran destekli Şii Koordinasyon Çerçevesi'nin başbakan adayı Sudani'yi protesto etmek için bugün başkenti Bağdat'ta hükümet binaları ve yabancı ülke temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'yi basarak meclis binasına girmişti.

Protestocular, meclis binasında süresiz oturma eylemi başlatmıştı.

Eylemciler 27 Temmuz'da da meclis binası basmış, Sadr'ın çağrısının ardından meclis binası ve Yeşil Bölge'den çekilmişti.