Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çarşamba günü (29 Eylül) Soçi’de yapacağı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lavrov, iki liderin 'Ankara'nın İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde teröristlerle savaşmaya bağlılığını derinlemesine bir şekilde ele alacaklarını' söyledi.

TASS ajansının haberine göre Lavrov, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği New York'taki basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

"İki yıl önce İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde teröristlerle savaşa ve terörist olmayıp Türk askerleriyle işbirliği yapan kişileri silahlı gruplardan ayırmaya bağlılık bildiren Türkiye'deki ortaklarımızla istişare içindeyiz. Rusya ve Türkiye'nin devlet başkanlarının birkaç gün içinde yapacağı görüşmede bu sözlerin hayata geçirilmesi derinlemesine ele alınacak."

Lavrov, söz konusu anlaşmanın hayata geçirilme biçiminin 'açıkça yavaş ilerlediğini' söyledi.  

Sputnik'in aktardığına göre Lavrov, Suriye'deki Rusya varlığı hakkında "Suriye'de, bu ülkenin topraklarında tavizsiz bir şekilde terörle mücadeleye karar veren BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında yer alan taleplere uygun olarak güç kullanıyoruz" derken, "Rusya, teröristlerin İdlib gerilimi azaltma bölgesinden yaptığı saldırılara tahammül etmeyecek" değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Lavrov, Afganistan'daki Taliban yönetiminin şu an için uluslararası alanda tanınmasının gündemde olmadığını söyledi.

Taliban'ın BM'ye temsilci gönderme talebini yorumlayan Lavrov, "Taliban'ın şu anda uluslararası alanda tanınması masada değil" dedi.