Rusya, yaptırımların ekonomisi üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla bir dizi kararlar aldı. Rusya Merkez Bankası faizi 1050 baz puanlık (10,5 puan) artışla yüzde 9,5'ten yüzde 20'ye yükseltti.

Rusya'da salgının ilk dönemlerinde yüzde 4,25'e kadar indirilen faiz, 2021 Mart ayından itibaren kademeli olarak artırılarak yüzde 9,50'ye kadar çıkartılmıştı.

Öte yandan Rusya Merkez Bankası para ve döviz piyasası açılışının saat 10'a ertelendiğini duyururken, Moskova Borsası yabancı para cinsi repo piyasasının askıya alınacağını duyurdu.

Ayrıca Rusya Merkez Bankası, aracı kurumlara yabancı tüzel kişilerin ve bireylerin Rus menkul kıymetlerini satmasına engel getirmeleri talimatı verdiğini de ilan etti.

Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD'nin hafta sonu açıkladığı yeni yaptırım kararlarının Rus ekonomisi üzerindeki ilk etkisini görmek için piyasaların dikkati Rus Rublesi'ne çevrildi. Offshore piyasadaki işlemlerde rublenin kaybı büyük oldu.

Geçen cuma günü 1 dolar 83 ruble iken, özellikle SWIFT kararı sonrası 1 dolar 117 dolara kadar çıktı. Sabah 09.00 itibariyle ise 1 ruble 107,50 dolardan açılış yaptı. Rusya'da piyasalar olağan saatinden 3 saat geç açılacağı için öğleye doğru durum daha da netleşecek.

BRENT PETROL 99 DOLAR

Öte yanan küresel piyasalarda emtia fiyatları da hareketli. Altının ons fiyatı haftaya önceki kapanışın yüzde 1,2 üzerinde 1910 dolardan, Brent petrolün varili yüzde 5,2 artışla 99 dolardan başladı. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise 7 baz puan azalarak yüzde 1,9'a geriledi.