Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyonları sürerken Kiev'den direniş çağrıları yapılıyor

Rusya’da yaklaşık 2 bin akademisyen ve gazeteci, savaş karşıtı bildiri imzalayarak, "Ukrayna’ya karşı verilen savaş haksız ve büsbütün anlamsızdır" dedi.  

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaş, üçüncü gününde devam ediyor. İlk günden bu yana Rusya'da savaş karşıtı eylemler düzenlenirken son olarak akademisyen ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 2 bin aydın, savaş karşıtı bildiri yayınladı. 

Gözden kaçırmayın

"Erdoğan, Abdülhamid Han’a benzeyeceğine Abdülhamid Han’ı kendine benzetiyor" "Erdoğan, Abdülhamid Han’a benzeyeceğine Abdülhamid Han’ı kendine benzetiyor"

Bildiride askeri operasyonun büyük bir insani yıkıma sebep olacağı ve Avrupa’da savaşa zemin hazırlayacağı belirtiliyor. Fizik, tarih, psikoloji, ekonomi, dilbilimi, biyoloji gibi alanlarda akademik faaliyet yürüten akademisyenler ve gazetecilerin ortak bildirisinde şu ibareler geçiyor: “Bu savaş için akla uygun herhangi bir gerekçe yok. Donbass’taki durumu gerekçe gösterip askeri operasyonu genişletme girişimi güven vermiyor. Ukrayna’nın ülkemizin güvenliği açısından bir tehdit oluşturmadığı son derece açık. Ukrayna’ya karşı verilen savaş haksız ve büsbütün anlamsızdır.”