Muhalif yayın organlarına her fırsatta ceza yağdıran Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay hakkında 10 bin lira tazminat talebiyle açtığı dava sonuçlandı. Dava, mahkeme tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Yargıtay içtihatları emsal gösterilerek, reddedildi

Cumhuriyet'ten  Erdem Sevgi'nin haberine göre Mahkeme kararında, Altay’ın sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğu belirtilerek, 'siyasetle uğraşan kişilerin eleştirilere katlanması gerektiğine' dikkat çekildi, bu durumun demokratik toplum hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olduğu vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

RTÜK’ün bazı televizyon kanallarına üst üste yayın durdurma ve para cezası uygulamasının ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Mayıs 2020’de TBMM’de yaptığı basın toplantısında, “Yandaş olmayan, borazan olmayan medyada terör estiriyor. Bunu yapamazsın ey RTÜK başkanı, üyeleri. Anayasal bir kurumun üyelerisiniz. Bir kişiye yaranacağız diye TBMM tarafından seçilmiş üst kurul üyelerinin bu kadar partizanlaşması, taraflı hale gelmesi ve AK Parti’ye, Tayyip Erdoğan’a övgüler yağdırmayan, Erdoğan öksürürken bile canlı yayına geçmeyen televizyonlara baskı yapmasını kabul etmiyoruz. Tayyip Erdoğan’ı mutlu etmek için şaklabanlık ve şarlatanlık yapmak için oraya seçilmediniz” demişti.