'AK Parti'yi şımartmayacak sonuç AK Parti'nin de lehine'

Ertuğrul Günay’a göre Ak Parti oyları düşecek…

'AK Parti'yi şımartmayacak sonuç AK Parti'nin de lehine'

Ömer Şahin / Radikal

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yerel seçimlerde alınacak yüzde 35 oyun AK Parti ’nin de Türkiye ’nin de lehine olacağını savundu. Türkiye’nin ‘otoriterleşme’ye doğru gittiğini, bazı bakanların bile “Çıraklık dönemi daha iyiydi” dediğini öne süren Günay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de mesaj gönderdi: ”Çankaya çantada keklik değil. Tehlikeli gidişe karşı renksiz kalırsa şansı azalır.”

Ertuğrul Günay, 27 Nisan e-muhtırası sonrası AK Parti’ye katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Günay, hükümete karşı Gezi olaylarıyla arttırdığı eleştiri dozajını 17 Aralık sonrası da sürdürdü. Attığı twit’lerden sonra disipline verilen ve istifa ederek AK Parti’yle yollarını ayıran Günay, yerel seçimlerde AK Parti’ye karşı ‘güçbirliği’ çağrısıyla da dikkat çekti. Günay, 30 Mart yerel seçimleri ve olası gelişmeleri Radikal’e değerlendirdi.

AK Parti’nin yüzde 45 alacağını düşünüyor musunuz?

Gidişat tehlikeli. Milletin sağduyu göstereceği, fren yapacağını düşünüyorum. Benim tahminin yüzde 45 eksi 10. Yani yüzde 35. AK Parti’ye oy vermeyenler açıktan söyleyemiyorlar. Kararsızlardan yüzde 1 oy gitmez. Onlar oy vermeyecek olanlardır. Toplumsal istikrar adaletle sağlanır. Bizim insanımız otoriteyle savaşmaz ama hizaya getirir.

Yüzde 40 altı bir oran çıkarsa bunun siyasi yansımaları ne olur?

O zaman AK Parti tabanı tepedeki oligarşik yapıya karşı parti ve ülkeyi korur. Belki köklü kadro değişikliği olur. Üç dönem şartı kalkar, Başbakan’ın ayakları suya erer, Türkiye’nin hayrına olur bunlar.

AK Parti’yi şımartmayacak sonuç AK Parti’nin de Türkiye’nin de lehinedir.

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’nı garanti mi görüyorsunuz?

Yüzde 35 tabloları değiştirir. Gül yerinde kalabilir gibi görünüyor. Ancak, antidemokratikleşmeye karşı renksiz kalırsa toplumda Gezi’den bu tarafa başlayan yükselişi durur. Onun da şansı azalır. Çankaya çantada keklik değil. Tehlikeli gidişe karşı demokratik tutumu onun da geleceğini belirler. Toplum ortalaması, sağduyusu farklı siyasal kesimlerin güven duyduğu ismi çıkarır Çankaya’ya.

Ufukta yeni siyasi aktörler, arayışlar görülüyor mu?

İktidar aşağı giderken muhalefetin iktidar umudu olmazsa, diğer partilerin yıldızı parlamazsa yeni siyasi arayışlar ve aktörlerin önü açılır.

AK Parti, 2007-2012 yılları arasında sizin eleştirdiğiniz kadar değişti mi?

Arada hiçbir benzerlik kalmadı. Son bir yıl içinde geri gidiş var. Aslında bunun izleri 2011’ de belirmeye başlamıştı. Şimdi su yüzüne vurdu. Biz bu partiye girerken muhtıralara muhatap olmuş, AB sürecinde kararlı adımlar atan, vesayet mekanizmasını kaldırmaya çalışan bir parti vardı. 2011’e kadar böyle gelindi. Üçüncü seçim kazanılınca ordu, yargı kontrole alındı önyargısı oluştu. Ortaya bambaşka bir şey çıktı. İnanarak girdiğim hareketin 2014’te bu tabloyla karşı karşıya kalmasını arzu da tahmin de etmezdim.

Bütün eleştirileriniz ‘ustalık’ dönemine mi?

Ustalık dönemi tam anlamıyla bir fecaate dönüştü. Bunu sadece ben söylemiyorum. Bakmayın yüksek sesle kimsenin konuşmadığına. Parti içinde baskı var, kanallar tıkanmış durumda. Hükümette bulunanlar (bakanlar) dahi “Çıraklık dönemi daha iyiydi” diyor.

MİT, HSYK, internet gibi son dönemdeki yasalar neyin göstergesi sizce?

Gündeme gelen yasalar panik halini gösteriyor. Bunlar AK Parti’nin 10 yılık iddialarına aykırı. 17 Aralık sonrası yapılan hamlelerle yargılanan insanlara da kötülük yapılıyor. O insanlar aklansalar bile bunu hak ettiklerine inanılmayacak. Vicdanen töhmet altında kalacaklar.

AK Parti’deki ‘değişim’in sebebi sizce nedir?

Danışman çevresi yanıltıyor. Başbakan’ın yakın çevresi söylemi ve eylemiyle aşağı doğru çekiyor. Başbakan doğru enforme edilmiyor. Daha nitelikli insanlarla çalışsaydı keşke.

Erdoğan liderliğini pekiştirdi. Parti de bu durumdan mutlu görünüyor…

Seçim şarkısının sözlerine dikkat edin. Bundan önceki şarkılarda “AK, AK” ve “hepimiz” vurgusu vardı, şimdi “ Recep Tayyip Erdoğan” deniliyor; kişiselleştirildi. Kadın, gençlik kolları genel başkanın ismini yüksek sesle söylemekten başka slogan bilmiyor. Bu durum gidişatla ilgilidir. Otoriterleşme, tahakküm görüntüsü bunlar.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 14:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER