İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi, Rasim Ozan Kütahyalı hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenilmesine hükmetti.

Davanın beşinci duruşmasına, hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık Rasim Ozan Kütahyalı katılmadı.

Duruşmada, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve bazı müştekileri ise avukatları temsil etti.

Duruşmada Küthayalı’nın avukatı yakalama kararına itiraz etti. İtirazın İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesince reddedildiği tutanağa geçirildi.

Müşteki avukatları, sanık hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesini talep ederken sanık avukatı da soruşturma aşamasında dinlenilen tanıkların yeniden beyanda bulunmasını istedi.

Mahkeme, Kütahyalı hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenilmesine hükmederken, tanıkların yeniden dinlenilmesi talebini reddetti ve duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Rasim Ozan Kütahyalı’nın 19 Kasım 2017’de Beyaz TV’de canlı yayınlanan “Beyaz Futbol” adlı spor programında, kendisine yapılan bir şakaya karşı cevaben bir söz sarf etti. Kütahyalı’nın söylediği ve iddianamede yer alan ifadenin Boşnak kökenli vatandaşları aşağılama niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Hakkında soruşturma açılan Kütahyalı’nın suçlamaları kabul etmediği ve Boşnak/Balkan dernek ve vakıflarının şikayette bulunduğu ve kaydedilen iddianamede, tüm delillere göre Kütahyalı’nın “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediğinin anlaşıldığı belirtilerek, bu suçtan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İlk duruşma, 1 Şubat 2019’da görülmüştü. Duruşmaya gelmeyen ve avukatı aracılığıyla Almanya’ya gittiğine yönelik mazeret dilekçesi sunan sanık Kütahyalı hakkında, “Duruşma gününün sanığa 3 ay önceden çağrı kağıdıyla bildirilmesi ve mazeretinin yerinde görülmemesi” gerekçesiyle zorla getirilme kararı çıkarılmıştı.

İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi, daha önceki duruşmada hakkında zorla getirme kararı verdiği sanık Kütahyalı duruşmaya katılmadığı için, hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar vermişti.