Ukrayna'da Rusya yanlısı muhalefet ittifakı Yaşam İçin Muhalefet Platformu partisinin lideri Viktor Medvedçuk'un ev hapsinden kaçtığı belirtildi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Anton Geraşçenko, yaptığı açıklamada Medvedçuk'un ev hapsinden "kurtulduğunu" söyledi. Reuters haber ajansı, Medvedçuk'un sözcüsü olarak bilinen bir ismin ise konuyla ilgili "Bunu doğrulayan bir bilgim yok" dediğini aktardı.

Rusya lideri Vladimir Putin'in Medvedçuk'un kızına vaftiz babası olmasıyla ikilinin yakın ilişkileri gündeme gelmişti. Medvedçuk geçen yıl casusluk suçlamasıyla ev hapsi cezasına çarptırılmıştı.

ZELENSKİY'E İSTİFA ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Medvedçuk'un lideri olduğu Yaşam İçin Muhalefet Platformu, Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonu başlatmasından bir gün önce Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e istifa çağrısında bulunmuştu.

Ülkenin parlamentosu Rada'da 44 milletvekili bulunan ittifak, yaptığı açıklamada "Seçimlerde, Ukraynalı seçmenlerin üçte ikisi barış için, Ukrayna'nın Donbass'a ve Donbass'ın Ukrayna'ya dönmesi için oy kullandı. Ancak hükümet, ulusal öneme sahip bu görevle başa çıkmakta başarısız oldu. Politikacıların korkaklığının, hırslarının ve sorumsuzluğunun bedelini tüm bir ülke ve vatandaşları ödememelidir. Zelenskiy hükümetinin yenilgisi, ülke için bir yenilgi olmamalı" denilmişti.