301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının görüldüğü dava 3 yılın ardından tamamlanmıştı. 51 sanığın yargılandığı davada, şirket sahibinin de aralarında bulunduğu 37 sanık beraat ederken, 14 sanığa 6 ila 22 yıl arasında değişen cezalar verilmişti. 

Katliamda hayatını kaybeden madencilerin aileleri mahkeme kararının ardından Ankara’ya yürüme kararı almıştı. Mahkeme kararının ardından Soma’dan yola çıkan aileler Çanakkale, İstanbul, Kocaeli ve Zonguldak’ta adalet buluşmaları gerçekleştirmişti. 

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Somalı aileler bugün saat 12.00'de de Ankara'da HSK önünde açıklama yapacaktı. Ancak ailelerin aracı Eskişehir yolu girişinde polis tarafından durduruldu. Ailelerin aracı polis tarafından otogara yönlendirildi. 

AİLELERE İZİN VERİLMEDİ

Otobüsle HSK’ye yakın bir noktaya gelen aileler, ellerinde kaybettikleri işçilerin fotoğrafları ve isimleri olan bir pankart açarak yürüyüşe geçmek istedi. Ancak polis, valilik izni olmadığı gerekçesiyle açıklama yapmalarına izin vermedi. Bunun üzerine arbede yaşanırken, polis Somalı ailelere ve avukatları engelledi. Ardından biber gazıyla kitleye ve gazetecilere müdahale etti. Bu sırada bir polis amirinin “Otobüse binin gidin yoksa sizi süpürürüz” dediği duyuldu. 

Ankara Barosu avukatları ile HDP ve CHP milletvekillerinin de araya girmesiyle aileler açıklamalarını yaptı ve adalet talebinde bulundu.

AİLELERİN ANKARA PROGRAMI

HSK önündeki açıklamadan sonra aileler saat 18.00'de Mülkiyeliler Birliği'ndeki foruma katılacak. Ailelerin Ankara programı 19.30'da Madenci Anıtı'na yapacakları yürüyüşle sona erecek.