Buldan, “Bizler için mecalleri kalmamış diyenler gelsinler bu salona baksınlar, mecalimiz kalmış mı kalmamış mı görsünler” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, Mezopotamya Caddesi üzerinden bulunan bir düğün salonunda 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.

Katılımın yoğun olduğu kongrede, binlerce kişi saatler önce salon önünde toplanmaya başlayarak, davul ve zurna eşliğinde halaya durdu.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan: Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor; vicdansızlık yapma Erdoğan: Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor; vicdansızlık yapma

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi, CHP, Gelecek Parti ve Demokrat Parti yöneticileri de kongreye katıldı. Kongre divan üyelerinin seçilmesinin ardından eşbaşkanlar teşekkür konuşması yaptı.

‘BİZİ KENDİLERİYLE KARIŞTIRIYORLAR’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Mücadeleden asla vazgeçmeyen, direngen Batman halkı, umudun güçlü sesi sevgili kadınlar ve gençler hepinizi ayrı ayrı selamlıyorum” dedi. 29 yıl önce katledilen Mehmet Sincar’ı anan Buldan, “Yine mücadele arkadaşımız Salih Özdemir’i de saygıyla anıyorum. Bu kentte yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımı faili meçhullerin kenti olan Batman’da yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımızı sevgi ve saygıyla anıyorum, ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

“Bizler için mecalleri kalmamış diyenler gelsinler bu salona baksınlar, mecalimiz kalmış mı kalmamış mı görsünler” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Bizi kendileriyle karıştırıyorlar. HDP’yi, AKP ve MHP ile karıştırıyorlar, kendi mecalleri kalmadığı için halkın karşısına çıkacak yüzleri kalmadığı için HDP’yi karalamaya ve her gün HDP’yi kriminalize etmeye çalışanlar gelsin Batman’a baksın. Bu halka, bu salona baksınlar. Bizler sizlerle güçlüyüz. Gücümüzü, irademizi, kararlılığımızı, dik duruşumuzu Batman halkından alıyoruz.

‘BOYUN EĞMİYORUZ’

Gerçekleştirdiğimiz bütün kongre ve etkinliklerde aynı manzara ile karşı karşıya kalıyoruz. O kadar güçlü ve büyüğüz ki bize saldırmaktan, hakaret etmekten bir gün bile vazgeçmiyorlar. Saldırmalarının tek amacı gittikçe büyüyen, güçlenen HDP’dir, halkımızdır. Bu kadar büyüdüğümüz ve güçlendiğimiz için bu kadar saldırdıklarının farkındayız. Ne yapıyorlar? HDP’ye kumpas davaları açıyorlar. Şu an karşımızda iki tane kumpas davası var. Kapatma ve Kobani Davası. Sadece kumpas davaları da değil, saldırılar da gerçekleştiriyorlar. İzmir İl Örgütümüzde sevgili Deniz Poyraz’ı alçakça katlettiler ve sadece İzmir’de değil Roboski’nin yıldönümünde Deniz Poyraz davası öncesi Bahçelievler

İlçe Örgütümüze bir saldırı yaptılar. Bu saldırıların amacı, HDP’yi korkutmak, çalışmalarını önlemektir. Ama korkmuyoruz, yılmıyoruz, diz çökmüyoruz, boyun eğmiyoruz.

‘MÜCADELEMİZ YERE DÜŞMEYECEK’

Ne yaparlarsa yapsınlar, bu saldırıları da kumpas davalarını da boşa çıkarmasını biliyoruz. İçi boş iddianamelerle hazırladıkları Kobani kumpas ve kapatma davalarını onlara iade etmesini bu halk biliyor. Bu kadar saldırı karşısında dimdik ayakta olan bir halkı ile karşı karşıyayız. Bize yapılanların sadece yüzde 5’i AKP’ye yapılmış olsaydı bugün AKP çoktan tasfiye olmuştu, bugün AKP kapılarını bile açamazdı, bugün AKP’nin kapılarında kilit olurdu. Ama her türlü saldırı karşısında dimdik ayakta olmayı bildik. Halkımızla ile birlikte dimdik ayakta olmasını, mücadele etmesini bildik. Direnmesini bildik ve buna devam edeceğiz. Çünkü bizi ayakta tutan sizlerin iradesidir, bizi ayakta tutan halkımızın gücüdür, bizim size verdiğimiz sözdür, Selahattin’e verdiğimiz sözdür, Figen’e verdiğimiz sözdür, Gültan Kışanak, İdris Baluken, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel’e verdiğimiz sözdür. Bu söz, bu mücadele asla yere düşmeyecek! Karşımıza siyaseten çıkamayan, hukuk, yargı ve medya ve devlet gücünü arkasına alan AKP ve MHP’nin hiçbir saldırısı karşısında zerre kadar adım atmayacağız Batman halkı karşısında bir kez daha yineliyorum, söz veriyorum bütün halkımıza.

AKP’NİN HİKAYESİ BİTTİ

AKP ve küçük ortağı (MHP) şunu bilsin ki onların hikayeleri çoktan bitti, artık yarı yolda kaldıklarını ve ilerleyemediklerini kendileri de biliyor ve bunun farkında. Bunun için HDP’ye saldırmakta başka bir yol bulamıyorlar. Ama bunlar da beyhude çabalar. Biz onların her yaptığını yüzlerine vurmak için alanlardayız, sahalarda, meydanlarda, kongre salonlarındayız. Biz diyoruz ki bu ülkede, adalet, özgürlük, hukuk demokrasi yok. Bunları söylediğimiz için hakkımızda kapatma davaları açıyorlar. Ülkede yaşayan 83 milyon insan adalet, demokrasi, özgürlük ve hukukun olmadığını biliyor. Peki bu ülkede ne var? Yolsuzluk, talan, hırsızlık ve yalanla yönetim var, iftira atan iktidar var, halkı sömüren soyan bir iktidar var.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı